Νίκη… γοήτρου για τον ΠΑΟΚ! (video)

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού και να επιβληθεί στο “PAOK Sports Arena” με 3-0 σετ στο παιχνίδι που έριξε την “αυλαία” της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών.

Χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον στο ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού, με τους “ερυθρόλευκους” να ολοκληρώνουν την κανονική περίοδο στην κορυφή της κατάταξης και τον “Δικέφαλο του Βορρά” να ακολουθεί στη δεύτερη θέση λίγο πριν την έναρξη των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε “καυτός” στο πρώτο σετ και με πρωταγωνιστές τους τον Γιόρνα και τον Ντεν Ντρις, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και προηγήθηκε σύντομα με 7-2. Οι τρεις διαδοχικοί άσσοι του Σκρεντάου δεν άφησαν περιθώρια τους Πειραιώτες, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται πλέον με 15-3. Ο Ράπτης κυριάρχησε στα μπλοκ, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” δεν έβρισκαν καλό ρυθμό με το ροτέισιον που πραγματοποιήθηκε. Το πρώτο σετ κατέληξε στους “ασπρόμαυρους” με 25-11 για το 1-0.

Το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκε πιο δυναμικά στην εκκίνηση του δεύτερου σετ και με πρωτεργάτες του τον Ζουπάνι και τον Χανδρινό, πήρε προβάδισμα με 5-3, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμεσα αντίδραση. Μετά το time-out του Γιόσκο Μιλενκόσκι, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν πόντους από τον Ντεν Ντρις και τον Ράπτη για το 13-10. Ο Ζουπάνι κυριάρχησε με διαδοχικούς πόντους, όμως ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρήκε τον τρόπο να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-18.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… χέρι-χέρι το τρίτο σετ του αγώνα, χωρίς καμία από τις δυο να παίρνει μεγάλο προβάδισμα. Οι Βουλκίδης και Παπαγγελόπουλος με πόντους σε πρώτο χρόνο έδωσαν “αέρα” 2 πόντων (6-8) στους φιλοξενούμενους, όμως ο ΠΑΟΚ έβγαλε σύντομα αντίδραση. Οι άσσοι του Ντεν Ντρις και οι πόντοι που έπαιρνε ο Γιόρνα, κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να μειώσουν με τον Χανδρινό, όμως ο “Δικέφαλος” έμεινε ψύχραιμος και με πρωταγωνιστές τους Γιόρνα και Ράπτη, έκανε το 25-22 και παράλληλα το 3-0 σετ για μια άνετη νίκη… γοήτρου.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-22) σε 74΄.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Κουμπλή.