Με τεσσάρα στους τέσσερις ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό και μπορεί ήδη να κάνει τα πλάνα του για τους “τέσσερις” του κυπέλλου Ελλάδας.

Το τελικό 0-4 δεν αφήνει καμία αμφισβήτηση για το ποια ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ούτε βέβαια και για το ποια θα πάρει την πρόκριση, αν και υπάρχει και η ρεβάνς της Τούμπας, η οποία μοιάζει με τυπική διαδικασία.

Ο Πανσερραϊκός μπορεί να έχασε πρώτος την μεγάλη ευκαιρία, αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Λουτσέσκου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Ζ. Ζίβκοβιτς έδιωξε λανθασμένα πάνω στα πόδια του Μούργου. Ο επιθετικός του Πανσερραϊκού αντί να σουτάρει προσπάθησε να ντριμπλάρει, γλίστρησε και έχασε την μπάλα.

Στην επόμενη κιόλας φάση ο ΠΑΟΚ «άνοιξε» το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά από τον Α. Ζίβκοβιτς, πρώτη κεφαλιά από τον Τόμας, ο Κάτσικας έδιωξε, αλλά ήρθε ο Νάσμπεργκ και με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Το γκολ αυτό «σόκαρε» τους γηπεδούχους και αμέσως ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Έχοντας την κατοχή της μπάλας ήταν πιο επικίνδυνος από την ομάδα των Σερρών, που προσπαθούσε να βρει εκ νέου τα πατήματά της στο γήπεδο.

Στο 15’ σουτ για τον ΠΑΟΚ, έξω από την περιοχή με τον Μπράντον Τόμας, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 23ο λεπτό ο ΠΑΟΚ απλοποίησε τα πράγματα για τον ίδιο. Οι παίκτες του Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκαν λάθος των γηπεδούχων στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Μπράντον Τόμας βγήκε γρήγορα στην κόντρα, έστρωσε δεξιά του στον Σάστρε που με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2.

INTIME

Ευκαιρία στο 27΄ να μειώσει το σκορ ο Πανσερραϊκός. Εκτέλεση φάουλ από θέση μέσα δεξιά με τον με τον Μούργο, τον Γούλερι να κάνει το πλασέ προλαβαίνοντας τον Ζίβκοβιτς και τον Μιχαηλίδη να διώχνει σχεδόν πάνω στην γραμμή, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Γούλερι κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 39’ με τον Ζίβκοβιτς να νικάει τον Μασκανάκη.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είναι ανώτερος από τους γηπεδούχους και δίκαια να έχει «καθαρό» προβάδισμα στο ματς, αλλά και να ελέγχει την υπόθεση πρόκριση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκαρσία πέρασε στο ματς τον Ουάρντα, θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και στο 51′ ο Αιγύπτιος είχε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν το σουτ που επιχείρησε έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε μερικά εκατοστά έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ άφησε χώρο στους γηπεδούχους προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και σε μία τέτοια αντεπίθεση ο Μπράντον Τόμας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή στο 58′.

Την εκτέλεση, μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου από το VAR, ανέλαβε ο ίδιος, αλλά ο Κάτσικας του είπε όχι, διατηρώντας το σκορ.

Μεγάλη επέμβαση του Ζίβκοβιτς στο 60‘ που νίκησε τον Γούλερι μετά την πάσα του Ουάρντα.

Στο 69ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έκανε τρία τα τέρματά του με εξαιρετικό σουτ του Μάρκος Αντόνιο έξω από την μεγάλη περιοχή, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Κάτσικα.

Από κόντρα επίθεση ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντική ευκαιρία, αλλά οι αμυντικοί των Σερρών πρόλαβαν να διώξουν την πάσα του Ράφα Σοάρες προς τον Τζίμα.

Άπιαστο σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή, μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια του Κωνσταντέλια που έκλεψε την μπάλα και ο ΠΑΟΚ στο 78′ “έγραψε’ το 4-0.

Μεγάλη ευκαιρία για το Πανσερραϊκό στο 89‘. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Στάικο, ο Ζίβκοβιτς “απογειώθηκε” και με το αριστερό του χέρι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 92′ το σουτ του Τζίμα μπλόκαρε ο Κάτσικας κρατώντας το 4-0, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Γκαρσία): Κατσίκας, Θυμιάνης, Διαμαντής (61′ Μπέργκστρεμ), Πηλέας, Ντανκερλούι, Μορέιρα (61′ Στάικος), Οικονόμου, Μούργος (70′ Τομάς), Σοφιανός (46′ Ουάρντα), Μασκανάκης, Γούλερι (61′ Μπετανκόρ).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (79′ Κεντζιόρα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (79′ Μεϊτέ), Τσιγγάρας (70′ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς (79′ Μουργκ), Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Τόμας (70′ Τζίμας).