Με… Σούπερμαν Ράιτ πέρασε και πάλι από το Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 89-86 και παρέμεινε σε τροχιά εξάδας, έχοντας τον Αμερικανό σέντερ στην ζώνη του “λυκόφωτος” κάνοντας τα πάντα για την ομάδα του.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους καλύτερους “οιωνούς” κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, με τον Τόμας Γουόκαπ να είναι αυτός που έδινε ρυθμό στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός έχτισε μια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο έως και τους 10 πόντους, με τους Σέρβους να έχουν αρκετές λύσεις και να την ρίχνουν στους επτά και το 23-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη τα οποία τα εκμεταλλεύτηκαν οι Πειραιώτες, πετυχαίνοντας πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Ράιτ και τον Γουίλιαμς-Γκος να κρατάνε την διαφορά στους επτά πόντους. Ο Ερυθρός είχε τον τρόπο να μείνει κοντά στην αναμέτρηση, με τον Μπολομπόι να είναι εξαιρετικός και στις δυο πλευρές του παρκέ και τον Χάνγκα να είναι το επιθετικό όπλο των γηπεδούχων, σκοράροντας 15 πόντους πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ερυθρός Αστέρας μάζεψε την διαφορά και έκλεισε το 10λεπτο στο -3 και 42-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να περιορίσουν το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Η διαφορά έπεσε αρκετά, με τον Νέντοβιτς να είναι εξαιρετική κατάσταση και τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κολλάνε στην επίθεση. Η διαφορά έπεσε από τους εννέα που είχε φτιάξει ο Ολυμπιακός και έκλεισε στο +1 υπέρ του Ερυθρού, θέλοντας να βάλει φρένο στην ξέφρενη πορεία των “ερυρθόλευκων”.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε τον τεράστιο Μόουζες Ράιτ, ο οποίος είχε 20 πόντος και 4 ριμπάουντ για να δώσει την νίκη στην ομάδα του με 89-86, κάνοντας μια απίστευτη εμφάνιση για τα δεδομένα του παιχνιδιού. Οι Σέρβοι δεν είχαν κανένα τρόπο να τον σταματήσουν, με τον Μπολομπόι να είναι από αυτούς που κράτησαν την ομάδα του στο παιχνίδι, απλά ο Ράιτ ήταν ασταμάτητος.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Μπολομπόι, Χάνγκα, Ίλιτς, Λάζιτς, Νέντοβιτς, Νταβίντοβατς, Γκεντράιτις, Μίτροβιτς, Σμαρτ, Γκιλέσπι, Τεόντοσιτς, Γιάγκο

Ολυμπιακός (Μπατζώκας): Γουόκαπ, Κάναν, Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Μπραζντέικις, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Μήτρου-Λονγκ, Σίκμα, Γουίλιαμς-Γκος, Ράιτ

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-42, 64-63, 86-89