Με ήρωα τον Όμπλακ στα προημιτελικά η Ατλέτικο

Ο Σλοβένος τερματοφύλακας απέκρουσε δύο πέναλτι στην… ρώσικη ρουλέτα, ο Λαουτάρο έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια και οι Μαδριλένοι προκρίθηκαν στους “8” του Champions League (2-1 κανονική διάρκεια, 3-2 στα πέναλτι).

Με τον Γιάν Όμπλακ να αποκρούει δύο πέναλτι, η Ατλέτικο Μαδρίτης απέκλεισε την Ίντερ με 3-2 στα πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Στην κανονική διάρκεια, Γκριεζμάν και Ντεπάι είχαν ανατρέψει το γκολ του Φεντερίκο Ντιμάρκο για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η Ίντερ «πάγωσε» τη Μαδρίτη στο 33’ όταν άνοιξε το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Ντιμάρκο (0-1), ωστόσο τα χαμόγελα στο στρατόπεδο των Ιταλών δεν κράτησαν πολύ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα (35’) ο Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 για την Ατλέτικο και έβαλε τους Μαδριλένους ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης. Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή, ώσπου τελικά λυτρώθηκαν στο 87’ και πέτυχαν το 2-1 με τον Ντεπάι. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ρικέλμε έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 3-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι με το παιχνίδι να οδηγείται στην ρώσικη ρουλέτα. Εκεί ο Όμπλακ σταμάτησε τους Σάντσες και Κλάασεν, στέλνοντας την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03, 14:00 στη Νιόν).