Με ήρωα Μπενζεμά το απόλυτο η “Βασίλισσα”

Ο Γάλλος στράικερ ήταν και πάλι κομβικός για τους Μαδριλένους και με δύο τέρματα (88′, 99′) χάρισε τη νίκη στην Ρεάλ με 3-1 κόντρα στην Εσπανιόλ στην Βαρκελώνη.

Το 3/3 στο ισπανικό πρωτάθλημα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης. Παρόλο που… καρδιοχτύπησε μέχρι το φινάλε, βρήκε αυτό που έψαχνε με τον Καρίμ Μπενζεμά, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Εσπανιόλ. Το πρώτο τέρμα της “Βασίλισσας” σημείωσε ο Βινίσιους, ο Χοσέλου βρήκε δίχτυα για τους Καταλανούς.

Αρκετά μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να ισορροπούν. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ευτύχησε να προηγηθεί στο 12′ με ωραίο σουτ του Βινίσιους μετά από ασίστ του Τσουαμενί. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος απείλησε ξανά, με τον Λεκόμτ αυτή την φορά να αντιδρά και να απομακρύνει. Ο Βινίσιους, ήταν αρκετά δραστήριος. Στο 32′ με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι χάνοντας ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ό,τι δεν κατάφερε η “Βασίλισσα” το έκανε η Εσπανιόλ. Οι γηπεδούχοι, στην πρώτη τους μεγάλη φάση σκόραραν με τον Χοσελού στο 42′.

Αρκετά νωθρά, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία δεν ήταν απειλητική, χωρίς ωστόσο να δέχεται φάσεις από τους Καταλανούς. Στο 59′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χοσέλου για να πάρουν το προβάδισμα και να γυρίσουν “τούμπα” το ματς, αλλά ο Κουρτουά είχε απάντηση. Η Ρεάλ, στο 63′ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία με τον Καρίμ Μπενζεμα με τον Λεκόμτ να απομακρύνει θεαματικά. Στο 88′ η Ρεάλ βρήκε δίχτυα με τον συνήθη ύποπτο. Ο Καρίμ Μπενζεμά με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Γάλλο κίπερ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 99′ ο Μπενζεμά κέρδισε τον Καμπρέρα (σ.σ. είχε καθίσει στο τέρμα μετά την αποβολή του Λεκόμτ) με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΓΚΟΛ: Χοσελού 42′ / Βινίσιους 12′, Μπενζεμά 88′, 99′

Κόκκινες: 96′ Λεκόμτ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Λεκόμτ, Χιλ, Καλέρο, Καμπρέρα, Ολιβάν, Εσπόσιτο (90′ Γκόμεζ), Ντάρντερ, Σάντσεθ, Σόουζα, Πουάδο, Χοσέλου

ΡΕΑΛ (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μόντριτς (58′ Καμαβίνγκα), Τσουαμενί, Κρόος, Βαλβέρδε (58′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους