Μαδριλένικη κυριαρχία στον ισπανικό εμφύλιο

Η Ρεάλ Μαδρίτης με αυταπάρνηση και πάθος, γύρισε το ματς από το -13, επικράτησε με 86-83 της Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικός της Ευρωλίγκα.

Η «Βασίλισσα» κάνοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου έτρεξε ένα επιμέρους 26-11 σερί, γύρισε τούμπα το ματς και έφτασε σε μία μεγαλειώδη πρόκριση. Παρόλο που μετρούσε φέτος 5 σερί ήττες, έδειξε χαρακτήρα και ψυχή και πλέον διεκδικεί τον ενδέκατο τίτλο της ιστορίας της.

Το ματς

Τρομερός ήταν ο ρυθμός που μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι. Αμφότερες, έβρισκαν διαρκώς τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η Ρεάλ Μαδρίτης, ξεπέρασε το σκορ με τον τραυματισμό του Γκος στο πρώτο λεπτό του ματς, με τον Γιαμπουσέλι, να βάζει 10 πόντους, και την «Βασίλισσα» να προηγείται με 14-8 στο 5’. Με καλάθια των Μίροτιτς, Ντέιβις και Αμπρίνες οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν μπροστά με 19-16 στο 9’. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 19-19 με 1/2 βολές του Σέρχιο Γιουλ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ και στα πρώτα 3 λεπτά της δεύτερης περιόδου με το σκορ να είναι στο 31-31 στο 16’. Στην συνέχεια όμως, η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή. Το δίδυμο Μίροτιτς – Λαπροβίτολα σημείωσε 12 πόντους με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίρνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, 43-33 στο 19’. Με μία βολή του Γιαμπουσέλι και 2 του Έξουμ το ημίχρονο έκλεισε στο συν 11 για τους Καταλανούς, 45-34.

Η «Βασίλισσα» μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με το «μαχαίρι» στα δόντια. Με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε να βάζει 7 πόντους, οι Μαδριλένοι μείωσαν στους 6, 47-41 στο 23′. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση. Έξουμ, Καλάθης και Μίροτιτς σκόραραν με τους Καταλανούς να αυξάνουν και πάλι την διαφορά τους στους 11, 54-43 στο 25′. Η ομάδα του Λάσο, είχε και πάλι απάντηση. Με συνεχόμενους πόντους του Κοζέρ και καλάθια των Γιαμπουσέλι, Ταβάρες και Γιουλ, η Ρεάλ προσπέρασε με 4, 60-56 στο 30′.

Με τον… βετεράνο Σέρχιο Γιουλ να βάζει 6 πόντους, η ομάδα του Λάσο προηγήθηκε με 7, 66-59 στο 33′. Η Μπαρτσελόνα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Ο μοναδικός που απειλούσε ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς που με 5 διαδοχικούς πόντους μείωσε στους 4, 70-66 στο 35′. Ο Γιαμπουσέλι με τρίποντο, απάντησε και έδωσε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων στην Ρεάλ, 73-66. Με μία βολή του Έξουμ και ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα, οι Μπλαουγκράνα μείωσαν στους 3, 73-70, 3.34′ για το τέλος. Ο Πουαριέ με ένα θεαματικό κάρφωμα έστειλε την διαφορά στους 5, αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα 5-0 σερί ισοφαρίζοντας σε 75-75 2.30′ για την λήξη. Το παιχνίδι ήταν… μυθικό με την Ρεάλ τελικά να επικρατεί με 86-83 και να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Ο MVP

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γκέρσον Γιαμπουσέλι. Ο Γάλλος φόργουορντ είχε 18 πόντους (2/4 βολές, 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 24 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λουίτζι Λαμόνικα – Ίλιγια Μπελόσεβιτς – Μεχντί Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 45-34, 56-60, 83-86

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15 (7/11 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έξουμ 7, Σανλί 2, Σμιτς 1, Χέιζ (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 17 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίγκινς (0/2 σουτ), Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 26 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Καλάθης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 18 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 κλεψίματα), Ρούντι 3 (1/4 τρίποντα), Αμπάλντε 7 (1), Χάνγκα 4 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ντεκ 7 (7 ριμπάουντ), Πουαριέ 6 (5 ριμπάουντ), Ταβάρες 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γιουλ 15 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Γιαμπουσέλι 18 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Τέιλορ.