Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μάντσεστερ Σίτι

Η αγγλική ομάδα κατάκτησε στο “Ατατούρκ”  τον τίτλο με νίκη 1:0 κόντρα στην αξιόμαχη Ίντερ.

Πολίτες της Ευρώπης η Σίτι κάνει το τρεμπλ. Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Κερδίζει 1:0

Η μοναδική ευκαιρία του Λουκάκου. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

88′ Μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Λουκάκου και διώχνει με τα πόδια ο Έντερσον.

74′ Νέα ευκαιρία με τον Λουκάκου, ο τερματοφύλακας της Σίτι εξουδετερώνει.

71′ Απίθανη ευκαιρία για την Ίντερ με Ντι Μάρκο. Η πρώτη κεφαλιά δοκάρι και η δεύτερη πάνω στο Λουκάκου. Πλησίασε η ιταλική ομάδα στη γρήγορη ισοφάριση.

(AP Photo)

Μόνος αμαρκάριστος ο παίκτης της Σίτι δίνει τη λύση μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Ίντερ. Πλέον νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Φίλοι της Σίτι πανηγυρίσουν το γκολ του Ρόδρι σε καφέ του Μάντσεστερ (AP Photo/Khalil Hamra)
(AP Photo)

68′ 1-0 ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Ρόδρι

Η άμυνα της Σίτι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, ενώ ο Χάαλαντ είναι μέχρι στιγμής… εξαφανισμένος από την άμυνα της Ίντερ.

60′ Γκιουντογκάν κεφαλιά, άουτ πάνω από τα δοκάρια του Ονάνα.

Η καλύτερη στιγμή της Ίντερ με τον Λαουτάρο. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

59′ Ο Λαουτάρο κλέβει την μπάλα αλλά από πλάγια αριστερά δεν μπορεί να νικήσει τον Έντερσον ο οποίος κάνει απίθανη επέμβαση με το αριστερό χέρι.

56′ ‘Ωρα Λουκάκου για την Ίντερ. Στη θέση του Ντζέκο που είχε μυικά προβλήματα.

Σωστά κλεισμένος από τους αμυντικούς της Ίντερ είναι ο Χάαλαντ. (AP Photo/Antonio Calanni)

50′ Χωρίς σημαντική φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Το 0-0 παραμένει. Θυμίζουμε ότι οι τρεις τελευταίοι τελικοί του Τσάμπιονς Λιγκ έχουν λήξει 1-0. Δεν είναι απίθανο να συμβεί και σήμερα.

46′ Xωρίς αλλαγές οι ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0 Παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις.

Ο Φόντεν είχε παίξει μόνο 41 λεπτά στα νοκ άουτ της σεζόν στο Champions League πριν από το αποψινό ματς. (AP Photo)

Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο άτυχος του τελικού. (AP Photo)

36′ Πλήγμα για τη Σίτι. Ο Ντε Μπρόινε δεν μπορεί να συνεχίσει και απογοητευμένος δίνει τη θέση στον Φόντεν. Και στον χαμένο τελικό με την Τσέλσι είχε αποχωρήσει τραυματίας στο δεύτερο μέρος.

30′ Ενοχλήσεις στο πόδι για τον Ντε Μπρόινε. Ανησυχία στον πάγκο της Σίτι. Ετοιμάζεται ο Φόντεν.

Ο Ονάνα λέει όχι στον Χάαλαντ. (AP Photo/Antonio Calanni)

27′ Πρώτη μεγάλη φάση στον τελικό με πλασέ του Χάαλαντ να απομακρύνει το Ονάνα

Χιλιάδες φίλαθλοι από νωρίς ήταν στο πέταλο των Άγγλων (AP Photo/Emrah Gurel)
Μονομαχία μεταξύ Γκρίλις και Μπρόζοβιτς. (AP Photo)

10′ Ισορροπημένο παιχνίδι με την Ιταλική ομάδα να δίνει έμφαση στην άμυνα και να προσαρμόζει την τακτική στην εξουδετέρωση του Χάαλαντ. Η Σίτι έχει περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της, ενώ η Ίντερ δείχνει επικίνδυνη σε στατικές φάσεις.

Η Ίντερ σε πλήρη παράταξη. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)
Η αρχική 11άδα της Σίτι χωρίς τον Γουόκερ που έγινε αντικείμενο συζήτησης. (AP Photo)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Ακέ, Στόουνς, Ρόδρι, Μπερνάντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογκάν, Γκρίλις, Χάαλαντ

ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο, Τζέκο, Μαρτίνες

Μετά από 13 χρόνια ο ιδιοκτήτης της Σίτι βρίσκεται στο γήπεδο να δει από κοντά την ομάδα του!

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Σίτι έχει μπει με περισσότερο επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι και πιέζει την άμυνα της Ίντερ.

Εντυπωσιακό σκηνικό στο Ataturk Olympic Stadium με τα πυροτεχνήματα να φωτίζουν τον ουρανό της Πόλης. (AP Photo)