Λάτσιο για φίλημα, Μπάγερν σε… κρίση

Οι “Λατσιάλι” πίστεψαν στην έκπληξη και πέτυχαν μία ιστορική νίκη στη φάση των “16” του Champions League, επικρατώντας με 1-0 στο “Ολίμπικο” των Βαυαρών, οι οποίοι καλούνται άμεσα να αντιστρέψουν το κλίμα και να κάνουν την ανατροπή στη ρεβάνς.

Μία μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά έζησε η Ρώμη. Η Λάτσιο μπήκε στα νοκ-άουτ του Champions League ως το απόλυτο αουτσάιντερ απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου, όμως κατάφερε να πάρει το πρώτο παιχνίδι στην “αιώνια πόλη” και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η γερμανική ομάδα μπήκε ορεξάτη στο ματς και πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν απόλυτα κυρίαρχη. Όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και το πλήρωσε, όπως συνέβη και στο πρόσφατο ντέρμπι στη Bundesliga απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Για δεύτερο σερί κομβικό παιχνίδι, σε δύο διαφορετικές διοργανώσεις, η ομάδα του Τόμας Τούχελ έμεινε με άδεια χέρια και τώρα… τρέχει.

Η Λάτσιο ήταν διαβασμένη και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βάλει δύσκολα στη Μπάγερν, που είχε την κατοχή της μπάλας και ολοκλήρωσε το ματς με 17 τελικές, όμως καμία εξ’ αυτών δεν κατέληξε εντός στόχου, με τον Προβεντέλ να κρατάει χωρίς μεγάλο κόπο το μηδέν στην εστία του.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι νίκησε 1-0 και απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της 5ης Μαρτίου στο Μόναχο. Στο 69′ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με εύστοχο πέναλτι του αρχηγού Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Ουπαμεκανό πήγε πολύ δυνατά πάνω στον Ίσακσεν και… κρέμασε την ομάδα του, καθώς και υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Χίλα (81′ Πάτρικ), Ρομανιόλι, Χισάι (60′ Λάτσαρι), Γκεντουζί, Κατάλντι, Αλμπέρτο (81′ Καμάντα), Ίσακσεν (74′ Πέδρο), Ιμόμπιλε (74′ Καστεγιάνος), Άντερσον

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μαζραουί, Ουπαμεκανό, Κιμ, Γκερέιρο, Κίμιχ, Γκορέτσκα (73′ Ντε Λιχτ), Σανέ (82′ Τελ), Μίλερ (82′ Τσούπο-Μότινγκ), Μουσιάλα, Κέιν