Κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ! (video)

Η “Ένωση” επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου βόλει γυναικών και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος 2023!

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας 3-1 του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και επέστρεψε στους τίτλους έπειτα από 11 χρόνια.

Oι “κιτρινόμαυρες” ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο σετ, φτάνοντας νωρίς στο +2 (1-3), με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 4-4. Οι “πράσινες” πέρασαν μπροστά στο σκορ κάνοντας το 15-11, όμως η ΑΕΚ προσπέρασε για το 15-17. Τα αβίαστα λάθη από πλευράς “τριφυλλιού”, έδωσαν τη δυνατότητα στις “κιτρινόμαυρες” να διευρύνουν τη διαφορά τους στο 15-20. Η ΑΕΚ στη συνέχεια έφτασε στο set point με το σκορ στο 18-24, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-24. Η Κωνσταντινίδου έδωσε το πρώτο σετ στην “Ένωση”.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο σετ έχοντας το προβάδισμα με 1-3, όμως ο Παναθηναϊκός, ισοφάρισε σε 3-3 και έπειτα πέρασε μπροστά με 11-7. Οι “πράσινες” συνέχισαν να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους και έφτασαν στον 18-12 ούσες κυρίαρχες στο τάραφλεξ. Oι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασαν στο +9 στο 21-12 και στη συνέχεια τελείωσαν το σετ με 25-14 κάνοντας περίπατο.

Οι “κιτρινόμαυρες” επανήλθαν στο τρίτο σετ, κάνοντας ένα επιμέρους 4-0, για το 1-6. Οι παίκτριες του Καλμαζίδη μείωσαν σε 5-7 όμως, η ΑΕΚ έκανε το +6 με το σκορ στο 6-12. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά στο 14-15 έχοντας επιστρέψει πλήρως στο σετ. Οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ όμως διατήρησαν το προβάδισμά τους με το τρίτο σετ να έχει γίνει ντέρμπι. Έφτασαν ξανά τη διαφορά στο +6 (18-24) και στο set point παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 2-1.

To τέταρτο σετ ήταν θρίλερ από την αρχή, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να ξεφεύγει. Η ΑΕΚ προηγήθηκε, ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά και πήγαιναν μαζί μέχρι το 5-6, με τις “κιτρινόμαυρες” να αυξάνουν τη διαφορά τους σε 5-8. Με τη Νίζετιχ, η “Ένωση” έκανε το +5 για το 9-14, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Οι “πράσινες” μάζεψαν και πάλι τη διαφορά στο +2 μειώνοντας σε 14-16. Η ΑΕΚ αύξησε ξανά τη διαφορά της σε κρίσιμο σημείο με την Καλντερόν να κάνει το 18-22. Ενώ στη συνέχεια πήρε το ματς με 20-25 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος.