Κράτησε την έδρα του και έμεινε ζωντανός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης με 27-25, έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών και πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στο 5ο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν περιθώρια στην ΑΕΚ, την οποία κέρδισαν με 27-25, ισοφαρίζοντας την σειρά των τελικών σε 2-2. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Πειραιώτες, πήραν διαφορά τριών τερμάτων στο 12′, 7-4. Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στο 21′, 11-11. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 4, 16-12.

Οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί και στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξαν να κλειδώνουν το ματς όταν και προηγήθηκαν με 24-19. Ένα 4-0 σερί της ΑΕΚ, έδωσε και πάλι νόημα στο παιχνίδι για το 24-23. Έκτοτε το ματς ήταν ντέρμπι, με τους “ερυθρόλευκους” να κρατούν το προβάδισμα και να παίρνουν τη νίκη με 27-25.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4,8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημ.), 18-14, 20-17, 23-17, 24-20, 25-23, 27-25

Ολυμπιακός ( Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.