Κέρδισε την ΑΕΚ, πήρε και την διαφορά ο Προμηθέας (video)

Οι Πατρινοί, ήταν ανώτεροι στην τελευταία περίοδο κόντρα στην “Βασίλισσα” επικράτησαν με 85-72 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής και ανέβηκαν στις 11 νίκες.

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ με 85-72, έχοντας κορυφαίο τον Άντονι Κάουαν με 22 πόντους και 12 ασίστ. Με αυτή τη νίκη οι Πατρινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 11-9, ενώ η ΑΕΚ έπεσε στο 12-8.

H AEK ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τους Γιάνκοβιτς και Γόντικα να κάνουν εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκε με 8-6. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, έβγαζε ενέργεια, “χτυπούσε” τις αδυναμίες του Προμηθέα και με γκολ φάουλ του Γιάνκοβιτς και καλάθι του Γόντικα έκανε το 15-8 στο 5′. Οι Πατρινοί, με τρεις διαδοχικές βολές μείωσαν στους 4, 15-11. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με γκολ-φάουλ του Χογκ έκαναν το 15-14. Το παιχνίδι έκτοτε ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ για το 22-21 του δεκαλέπτου.

Με ρεσιτάλ τριπόντου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με τον Προμηθέα να σκοράρει δύο με Γκίκα και Κουλμπόκα και την ΑΕΚ ένα με τον Κόνιαρη για το 28-24. Με τους Κάουαν και Τόμασον οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με 4 πόντους, 33-29. Η “Ένωση” με πόντους  του Φλιώνη και του Λεμάρ, ισοφάρισε σε 35-35 στο 17′. Ο Ντάστιν Χογκ με κρεσέντο έκανε το 41-37, με τους Πατρινούς να έχουν καλύτερο ρυθμό και να κλείνουν το ημίχρονο στο συν 5, 47-42.

Με 4-0 σερί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Προμηθέα με τους Χογκ και Κάουαν για το 51-42, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι. Η “Ένωση” με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Ακίλ Μίτσελ, μείωσε στους 6, 54-48 στο 25′. Οι Πατρινοί είχαν το μομέντουμ και με τρίποντο του Ντάγκουμπιτς πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 58-48. Με βολές του Σέρβου, η ομάδα του Χριστόπουλου έκανε το 60-48 στο 26′. Η ΑΕΚ ωστόσο, έκανε την αντεπίθεση της σε εκείνο το σημείο. Με τους Γουίλιαμς, Μάντσεν και Οριόλα, η “Βασίλισσα” έτρεξε ένα επιμέρους 12-0 και ισοφάρισε σε 60-60 με το τέλος της περιόδου.

Με πέντε πόντους του Κάουαν και δύο του Κόντιτ, ο Προμηθέας έκανε το 67-60 στο 32′. Οι Πατρινοί με ευκολία κρατούσαν το διψήφιο προβάδισμα για το 73-62 στο 35′. Με βολή του Μίτσελ η ΑΕΚ μείωσε σε 73-63, για να έρθει και πάλι ο Κάουαν για το 75-63. Ο Προμηθέας, είχε την ψυχραιμία, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της “Ένωσης” και έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 85-72, παίρνοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72

Προμηθέας: Εντός με Περιστέρι (02/04)
ΑΕΚ: Εκτός με ΠΑΟΚ (01/04)