Κατάθεση ψυχής από τον Παναθηναϊκό

Με τον Γίρι Κόβαρ να πρωταγωνιστεί, απόντος του Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποδράσει με 3-1 από το “Κλειστό Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη” και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τους τελικούς του CEV Challenge Cup απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι “πράσινοι” πήραν το καθαρό τρίποντο στο κλειστό του Ρέντη και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στον Άγιο Θωμά (15/2, 19:00). Υπενθυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στους πόντους και όχι στις νίκες, επομένως για τους νταμπλούχους Ελλάδας η κατάκτηση δύο σετ είναι αρκετή. Από την άλλη, οι Πειραιώτες θα αναζητήσουν μονάχα καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) ώστε να οδηγήσουν το ζευγάρι στο χρυσό σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με… ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καμία εκ των δύο δεν μπόρεσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στην έναρξη του πρώτου σετ. Ο Μπρέντεν Σάντερ πήρε αρκετές επιθέσεις πάνω του, έχοντας καλά ποσοστά. Οι “πράσινοι” έφτασαν στο 14-12, δημιουργώντας το πρώτο +2 του αγώνα. Με το σκορ στο 15-17, μετά το τάιμ άουτ του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ο Σαλβαντόρ Ιντάλγκο το πήρε… πάνω του και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν κεφάλι με τρεις συνεχόμενους πόντους. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα διατήρησαν τον έλεγχο και έκαναν το 1-0 με 25-21 χάρη σε ένα σερί 7-3.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την εξέλιξη του σκορ να είναι παρόμοια, αλλά αρκετούς πόντους να έρχονται από χαμένα σερβίς. Παρά το αρχικό προβάδισμα (3-1) του “τριφυλλιού”, οι γηπεδούχοι επανήλθαν γρήγορα και έφτασαν εκείνοι στο +2 (11-9). Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-11, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 7-2 για να περάσουν μπροστά (17-16). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 19-18 αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε ο Γίρι Κόβαρ. Ο Ιταλός ακραίος -που για σήμερα ντύθηκε διαγώνιος- πήγε στο σερβίς και έφερε πέντε συνεχόμενους πόντους στην ομάδα, τρεις εκ των οποίων με άσους. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-21 και ισοφάρισε το ματς σε 1-1.

Οι παίκτες του Τζουλιάνι μπήκαν δυναμικά στο τρίτο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο +3 (6-3). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου απάντησαν άμεσα, κάνοντας το 6-6. Στη συνέχεια οι δύο “αιώνιοι” συνέχισαν… παρέα, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, αλλά κανένα μεγάλο προβάδισμα. Στο 21-21 το πήρε… πάνω του ξανά ο Κόβαρ. Ο 33χρονος πήρε κρίσιμους πόντους για την ομάδα του, βρίσκοντας ξανά έναν άσο και οδήγησε το “τριφύλλι” στο 25-23 και στο 2-1.

Ο Ολυμπιακός έδειξε… πείσμα μετά το σοκ και έβαλε από τις αρχές του τέταρτου σετ τις βάσεις για την ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι με όπλο το μπλοκ έφτασαν στο +4 (10-6), με τους ΣτερνΙντάλγκο να πρωταγωνιστούν. Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα σερί 8-1 και προηγήθηκαν (14-11) χάρη σε δύο άσους του Πετρέα. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν πτοήθηκαν και… επέστρεψαν, φτάνοντας στο 16-16. Οι τρεις συνεχόμενοι πόντοι που πήρε ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια του έδωσαν σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ, με τους παίκτες του να κάνουν εξαιρετική επιστροφή στο τάραφλεξ και να ισοφαρίζουν σε 19-19. Η συνέχεια ήταν… δραματική, με το σκορ να φτάνει έως και το 23-23. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ξανά ο Κόβαρ, ο οποίος με απόλυτη ψυχραιμία και εξαιρετικά τελειώματα “καθάρισε” το ματς και διαμόρφωσε το 26-24 και τελικό 3-1.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 25-21

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 23-25

4ο σετ: 8-5, 15-16, 24-26

Τα σετ: (25-21, 21-25, 23-25, 24-26) σε 110′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. – 16% άριστες), Μπάσης.//