Ισοφάρισε την σειρά και… έσπασε το σερί! (video)

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στον Ολυμπιακό κατά την διάρκεια του αγώνα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικράτησε με 67-65, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών του ελληνικού πρωταθλήματος. Νίκη μετά από 14 συνεχόμενες ήττες κόντρα στους Πειραιώτες το “τριφύλλι”.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου τελικού της Basket League, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 67-65 στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν τόσο την απουσία του Κώστα Σλούκα, όσο και αυτές των Βεζένκοφ/Γουόκαπ στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν τη σειρά. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πονίτκα και Λι, που σημείωσαν από 12 πόντους. Για τους “ερυθρόλευκους”, 15 έβαλε ο Παπανικολάου και 14 ο Τόμας Γουόκαπ.

O αγώνας

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 5-4, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Ένα τρίποντο του Πονίτκα και ένα θεαματικό κάρφωμα του Μαντζούκα έδωσα προβάδισμα 6 πόντων στους γηπεδούχους, 10-4. Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος. Οι “πράσινοι με ένα νέο 5-0 σερί πήραν διψήφια διαφορά, 15-4 στο 4′, με τον Πάρις Λι να φτάνει τους 6. Οι Πειραιώτες με ένα γρήγορο 4-0 μείωσαν στους 7, 15-8. Oι γηπεδούχοι έδιναν επιδεικτικά το τρίποντο στο Γουόκαπ, ο οποίος ευστόχησε για το 17-13. Η ομάδα του Σερέλη έκλεισε την περίοδο με ένα επιμέρους 8-0 για το 25-13.

Με τρίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου και ένα καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 4, 25-21. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους και με βολές του Μπολομπόι, αλλά και καλάθι του Γουόκαπ, ισοφάρισαν σε 25-25. Η κυριαρχία των “ερυθρόλευκων” μετουσιώθηκε σε προσπέρασμα, 29-27, με πόντους του Μπολομπόι. Το “τριφύλλι” απάντησε με ένα δικό του 4-0 ανακτώντας το προβάδισμα, 31-29 στο 16′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, 33-33, 1,37′ για το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-33.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν με το… καλημέρα στο β’ μέρος, αφού ο Τόμας Γουόκαπ αποβλήθηκε από το παιχνίδι (με ένα αντιαθλητικό και μία τεχνική ποινή). Ο Ολυμπιακός έδειξε να μην πτοείται και με ένα 5-0 σερί πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 40-33. To “τριφύλλι” απάντησε με ένα 4-0, 40-37. 2,39′ για το τέλος της περιόδου και με το σκορ στο 46-44, ο Σάσα Βεζένκοφ πήγε στα αποδυτήρια, μετά από τραυματισμό στο πόδι. Στην εξίσωση για τους Πειραιώτες μπήκε ο Μουστάφα Φαλ, ο οποίος με προσωπικά καλάθια έστειλε την διαφορά στους 4, 50-46. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα την περίοδο και προηγήθηκαν με 51-50 στο 30′.

Με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο μπήκε στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 56-54 στο 32′. To παιχνίδι είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ με τρίποντο του Μαντζούκα (59-57). Δύο βολές του Πονίτκα, έφεραν στα ίσα το ματς, 60-60 στο 36′. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν με 4, 64-60 με φόλοου του Μαντζούκα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δήλωσε παρών και με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 65-64. Ο Ματέους Πονίτκα με τεράστιο τρίποντο, διαμόρφωσε το 67-65, 17,4” για το τέλος. Ο Ολυμπιακός αστόχησε με τον ΜακΚίσικ και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία σημαντική νίκη με 67-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).