Η “Βασίλισσα” υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι των Λιοσίων! (video)

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για 40 λεπτά, η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 77-73.

Η ΑΕΚ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 77-73, φτάνοντας έτσι τις 12 στο πρωτάθλημα, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στην πρώτη τετράδα. Στον αντίποδα, ο “τριφύλλι” ηττήθηκε για τρίτη (!) συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα.

Αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια στην ΑΕΚ ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 6-0, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να σημειώνει 4 πόντους. Η ΑΕΚ με τους Παπαδάκη και Μάντσεν προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο διεθνής σέντερ ήταν ασταμάτητος (σ.σ. 9 πόντοι ) για το 14-7. Το “τριφύλλι” διατηρούσε τα ηνία και μία διαφορά 6 πόντων με καλάθι του Καλαϊτζάκη, 17-11. Η ΑΕΚ, στο φινάλε του δεκαλέπτου, έτρεξε ένα επιμέρους 4-0 για το 17-15, για να έρθει ο Γκριγκόνις και να διαμορφώσει το 19-15.

Με τρίποντο του Γκριγκόνις και καλάθι του Γκουντάιτις, ο Παναθηναϊκός πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 24-15. Η “Ένωση” αντέδρασε ξανά. Με καλάθια των Μίτσελ, Λεμάρ, Γιάνκοβιτς η “Βασίλισσα” έτρεξε ένα επιμέρους 16-4 και προηγήθηκε με 31-28 στο 15′. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν το ημίχρονο στο συν 3, 37-34.

Με την ίδια ορμή τελείωσε το πρώτο μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η “Βασίλισσα” με τρεις βολές του Μίτσελ και ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς προηγήθηκε με 6, 43-37. Το “τριφύλλι” απάντησε με ένα δικό του 6-0 σερί, ισοφαρίζοντας 43-43. Ο Γκριγκόνις με σουτ έξω από τα 6,75 έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους “πράσινους” για το 48-46. Η ΑΕΚ με 5-0 προηγήθηκε με 51-48 στο 25′. Βγάζοντας ενέργεια και θέληση σε κάθε κατοχή, η “Ένωση” κέρδιζε τη μάχη στα ριμπάουντ, φάουλ και με συνεχόμενες βολές έκανε το 56-50 στο 27′. Ο Μπέικον με μεγάλα τρίποντα, κρατούσε κοντά τον Παναθηναϊκό για το 60-56 της περιόδου.

Με τέσσερις βολές (2 του Γκουντάιτις και 2 του Μαντζούκα) και 5 πόντους του Μπέικον το “τριφύλλι” έκανε ένα 9-0 (12-0 από το 60-53) και πέρασε μπροστά, 65-60 στο 33′. H AEK με τον Λεμάρ να βάζει 5 και τον Γιάνκοβιτς 3, έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 σερί για το 69-67, 4,34′ για το τέλος. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο “τριφύλλι” (70-69) για να έρθει ο Λεμάρ και με 2/2 βολές να κάνει το 71-70. Ο Μίτσελ με φόλοου έκανε το 73-71, 71” για το τέλος. Με βολές, ο Λιθουανός γκαρντ ισοφάρισε σε 73-73, για να έρθει ο Φλιώνης και με μία μαγική ενέργεια να κάνει το 75-73, στα 28,6”. Ο Γκριγκόνις έχασε δύο βολές, ο Μπέικον το τρίποντο νίκης με την “Βασίλισσα” να επικρατεί με 77-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 14 (2), Μάιλς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (1), Μίτσελ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεμάρ 14 (2), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 7 (1), Οριόλα 2, Γόντικας, Μάντσεν 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 8 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4 (0/3 τρίποντα), Μπέικον 22 (2/3 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 17 (3/8 τρίποντα), Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μποχωρίδης (0/4 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2 (0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκουντάιτις 6.

ΑΕΚ: Εκτός με ΠΑΟΚ (01/04)
Παναθηναϊκός: Εντός με Απόλλωνα Πάτρας (02/04)