Η Εθνική των ρεκόρ…

Μια σειρά σημαντικών επιδόσεων δημιούργησε η Εθνική ομάδα μετά την χθεσινή, ευρύτατη νίκη της επί του Καζακστάν με 5-0 στα ημιτελικά των πλέι οφ για μια θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γερμανίας, το καλοκαίρι του 2024.

Για να επικυρώσει την παρουσία της στα τελικά θα χρειαστεί και μια δεύτερη νίκη, την προσεχή Τρίτη (26/3, 19:00) στην Τιφλίδα απέναντι στην γηπεδούχο Γεωργία.

Εστιάζοντας στο παιχνίδι με τους Καζάκους, το προφανές από την ανάγνωση του σκορ και μόνο είναι πως πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Για την ακρίβεια, είναι η ευρύτερη όλων των εποχών σε αγώνα πλέι οφ, μπαράζ ή νοκ άουτ, καθώς οι υπόλοιπες αφορούσαν είτε φιλικές αναμετρήσεις είτε την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και ήταν οι ακόλουθες:

21.03.2024 (προκρ. EURO) Ελλάδα – Καζακστάν 5-0

Στον αγώνα της OPAP Arena η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ τελείωσε με τη νίκη και την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσε τέσσερα τέρματα. Κάτι ανάλογο είχε να συμβεί από τις 6 Σεπτεμβρίου 2016 στο Γιβραλτάρ, όταν το τελικό 4-1 είχε διαμορφωθεί στα πρώτα 45 λεπτά (προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου)

Εντός έδρας αυτό είχε συμβεί για τελευταία φορά στις 10 Νοεμβρίου 2001, όταν η Ελλάδα είχε νικήσει σε φιλικό αγώνα με 4-2 την Εσθονία (4-1 ημίχρονο), στο τελευταίο παιχνίδι της στο «Νίκος Γκούμας», την παλιά έδρα της ΑΕΚ.

Το καλύτερο ημίχρονο στην Ιστορία της Εθνικής παραμένει εκείνο τον Οκτώβριο του 1978, όταν στο τελικό 8-1 με τη Φινλανδία προηγήθηκε 5-0 στο ημίχρονο. Κατά συνέπεια, το χθεσινό 45λεπτο είναι το δεύτερο καλύτερο όλων των εποχών αλλά και πρώτο στο οποίο τα τέσσερα τέρματα σημείωσαν ισάριθμοι ποδοσφαιριστές (Μπακασέτας, Πέλκας, Ιωαννίδης, Κουρμπέλης).

Ο Τάσος Μπακασέτας, που άνοιξε το σκορ στο 8′ με πέναλτι, έφτασε τα 14 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής κι έπιασε τον Γιώργο Σιδέρη στη 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Ο διεθνής του Παναθηναϊκού έχει πετύχει τα 9 από αυτά μέσα σε 21 μήνες, από τον Ιούνιο του 2022 δηλαδή ως και χθες.

Επίσης, σημείωσε το έκτο γκολ του με πέναλτι, κάτι που μόνο ο Νίκος Αναστόπουλος έχει καταφέρει, να έχει πετύχει δηλαδή έξι γκολ με πέναλτι. Ο Μπακασέτας έχει εκτελέσει επτά, όσα και ο Αναστόπουλος αλλά και οι υπόλοιποι της πρώτης πεντάδας. Αναλυτικά:

Νίκος Αναστόπουλος 6 (στα 7)

Τάσος Μπακασέτας 6 (στα 7)

Βασίλης Τσιάρτας 5 (στα 7)

Άγγελος Μπασινάς 5 (στα 7)

Δημήτρης Σαραβάκος 4 (στα 7)

Ακολούθησε ο Δημήτρης Πέλκας στο 15΄ δείχνοντας σταθερότητα και διάρκεια, καθώς στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του μετράει τρία γκολ, τέσσερις ασίστ κι ένα κερδισμένο πέναλτι, ενώ ο Γιώργος Μασούρας είχε δύο ασίστ, όσες είχε συνολικά στις 39 προηγούμενες εμφανίσεις του.

Πάντως, το 2-0 στο 15ο λεπτό δεν είναι το γρηγορότερο 2-0 στην Ιστορία της Εθνικής, αφού το 2001 και στο φιλικό με την Εσθονία τα πρώτα δύο γκολ (2-0) είχαν σημειωθεί στα πρώτα 9 λεπτά, με σκόρερ τον Ντέμη Νικολαΐδη.