Επιβίωσε στο φινάλε με… βόμβα Κουλμπόκα ο Προμηθέας (video)

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, οι Πατρίνοι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 64-61 επί του Άρη, χάρη σε ένα τρίποντο του Λιθουανού φόργουορντ στα 2.4 δευτερόλεπτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρ’ ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν καλύτερο ξεκίνημα στο ματς, φτάνοντας γρήγορα στο +4 (6-2), η κατάσταση αντιστράφηκε στη συνέχεια. Ο Προμηθέας… ξεκόλλησε επιθετικά χάρη στον πλουραλισμό του στις επιθετικές λύσεις. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (19-16). Στη συνέχεια, η διαφορά ανέβηκε σε… διψήφια τιμή (27-16) με τους Κόουαν και Κουλμπόκα να κυριαρχούν σε πόντους και ασίστ. Οι “κίτρινοι” πλησίασαν στους πέντε (36-31) λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία του Νότε.

Οι παίκτες του Καστρίτη αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι, από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες έφτασαν σε σημείο να χωρίζονται από έναν πόντο (46-45), με τον αγώνα ουσιαστικά να ξεκινάει από την αρχή. Ο Προμηθέας μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενος με τέσσερις πόντους (54-50). Ο Κουλμπόκα πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες, βάζοντας στο +6 τους Πατρινούς. Ο Τολιόπουλος προσπάθησε να κρατήσει στο ματς τον Άρη και με τη βοήθεια του Γκούντγουιν, έκαναν το 59-57, 1:36 πριν το τέλος. Η νίκη κρίθηκε στο σουτ, με τον Κουλμπόκα να… καθαρίζει το ματς και να κάνει το 64-61 με εύστοχο τρίποντο στα 2.4 δευτερόλεπτα.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα. Ο Λιθουανός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.//

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61