Επιστροφή στις νίκες με… στυλ για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επικράτησε του Άρη με 3-0 και πήρε την πρώτη της νίκη στα φετινά play off της Super League, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, προσφέροντας σκορ και θέαμα στους φίλους της.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του με σκοπό να προηγηθεί από νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Φορτούνης πήρε την μπάλα από την δεξιά πλευρά, σέντραρε γλυκά στην περιοχή του Άρη με τον Ελ Καμπί να κάνει κίνηση προς την μικρή περιοχή, παίρνοντας την κεφαλιά για να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο, με τους “κίτρινους” να αφήνουν την μπάλα στους γηπεδούχους. Ο Ποντένσε στο 12ο λεπτό έκανε μια ντρίμπλα στην μεγάλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να κρατάει το 1-0. Μετά το γκολ του Ελ Καμπί ο ρυθμός έμεινε σταθερός, με τον Ολυμπιακό να έχει τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά οι φάσεις που δημιούργησαν οι “ερυθρόλευκοι” δεν ήταν και οι κατάλληλες. Στο 39ο λεπτό ο Ρέτσο έκλεψε την μπάλα, με τον Γιόβετιτς να είναι αυτός που τροφοδότησε τον Μαροκινό φορ και εκείνος κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε στην περιοχή του Κουέστα. Στην εκτέλεση επέλεξε να πάει με στυλ “Πανένκα” και ο Ισπανός γκολκίπερ δεν έκανε κίνηση και έτσι μπλόκαρε την μπάλα για να κρατήσει και πάλι το 1-0, το οποίο ήτα και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ελ Καμπί ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους καθώς σκόραρε και κέρδισε πέναλτι το οποίο όμως δεν αξιοποίησε.(EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι “ερυθρόλευκοι” ήθελαν να τελειώσουν κάθε σενάριο που θα έβαζε τον Άρη ξανά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να μπαίνουν με τον ίδιο ρυθμό που είχαν από το πρώτο ημίχρονο. Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που έλεγχε τον ρυθμό και τον Άρη να περιμένει στα δικά του καρέ για να φύγει στην αντεπίθεση. Με την συμπλήρωση 60 λεπτών ο Ποντένσε εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο πέρασε κάτω από τα πόδια του Οντουμπάτσο και στην συνέχεια η μπάλα αναπαύθηκε στην εστία του Κουέστα, για να γράψει το 2-0. Στην συνέχεια ο Μεντιλίμπαρ έκανε συντήρηση του αποτελέσματος, φρεσκάροντας την ενδεκάδα με νέα πρόσωπα για φέρει περισσότερη ένταση, όπως ήταν ο Μαρτίνς και ο Μασούρας. Το σκορ δεν άλλαζε μέχρι και τελευταία λεπτά, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και τον ρυθμό από πλευράς των “ερυθρόλευκων” να είναι αρκετά πεσμένος. Ο Άρης δεν είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται την κακή ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων και σκόραραν και πάλι με τον Ζοάο Καρβάλιο στο 89ο λεπτό για το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: Ελ Καμπί 6′, Ποντένσε 60′, Καρβάλιο 89′
Κίτρινες: Μπράμπετς 39′, Ζουλ 44′, Έσε 58′, Ποντένσε 72′
Κόκκινες:

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ):Τζολάκης, Κάρμο, Ρέτσο, Ρίτσαρντς, Ροντινέι (Κίνι 86′), Τσικίνιο, Έσε, Ποντένσε (Μαρτίνς 71′), Φορτούνη (Μασούρας 71′), Γιόβετιτς (Καρβάλιο 82′),  Ελ Κααμπί (Ελ Αραμπί 82′)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ (Φαμπιάνο 46′), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ (Φετφατζίδης 78′ ), Νταρίντα, Σαβέριο (Ζαμόρα 46′), Μορόν (Ανσαριφάρντ 67′)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League: