Επέστρεψε στις νίκες με… κυρίαρχο Μπίλαν! (video)

Με τον Κροάτη σέντερ να ξεχωρίζει, το Περιστέρι επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας στο “Κλειστό Γυμναστήριο Ανδρέας Παπανδρέου” με σκορ 75-69 και ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλέον έχει ρεκόρ 9-6, όντας πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό (14-0) και τον Παναθηναϊκό (12-2). Από την άλλη, οι Πατρινοί έμειναν στην 10η θέση μετρώντας 3 νίκες και 12 ήττες. Ο Μίρο Μπίλαν ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, μιας και πέτυχε 16 πόντους, ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και σημείωσε και 1 κλέψιμο.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα για τις δύο ομάδες, οι οποίες ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην επίθεση. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” προηγήθηκαν με 13-10 στο 5′ με τον Φρανσίσκο να έχει 5 πόντους και τον Μπίλαν 4. Για τους Πατρινούς, ο Μπόγρης είχε 2. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, με τον Ντέιβις Τζούνιορ να είναι… ασταμάτητος πήρε τα ηνία και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ήταν εντυπωσιακή και με ένα επιμέρους 15-2 σερί γύρισε… τούμπα την κατάσταση και πήρε διαφορά 7 πόντων, 34-27 στο 15′. Ο Απόλλων, με τον Ντέιβις Τζούνιορ να συνεχίζει να ευστοχεί από την περίμετρο και τον Φιλιππάκο να βάζει 1 βολή μείωσε στο πόντο, 34-31. Ραντάνοφ και Φρανσίσκο σκόραραν για τους γηπεδούχους, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 8, 41-33. Το ημίχρονο έκλεισε στο 41-38 με καλάθι του Βερτζ.

Το Περιστέρι μπήκε με το πόδι… πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο μισό. Οι τρεις πόντοι έγιναν πολύ γρήγορα δώδεκα (57-45) χάρη σε ένα σερί 16-7. Το επιθετικό… κρεσέντο του Δημήτρη Μωραΐτη οδήγησε τους γηπεδούχους σε μία πιο ασφαλή διαφορά. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να διατηρηθεί όσο πιο κοντά μπορούσε, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -11 (64-53).

Οι Πατρινοί έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με τον Ιμπραχίμ Σίλα να πρωταγωνιστεί, οι παίκτες του Βετούλα έφτασαν έως και το -4 (66-62). Μία καλά εκτελεσμένη επίθεση αλλά και η… ψυχραιμία από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” αρκούσαν στο σύνολο του Σπανούλη για να διασφαλίσουν το προβάδισμά τους. Οι μαχητικοί Πατρινοί δεν τα παράτησαν έως την εκπνοή, ωστόσο εν τέλει περιορίστηκαν στην ήττα με 75-69.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69