Έκανε ξεκούραστα το πρώτο βήμα και τώρα… Final-4! (video)

Ο Ολυμπιακός ανέβασε “στροφές” στο δεύτερο μέρος και επιβλήθηκε άνετα με 83-65 επί του ΠΑΟΚ, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League. Πλέον, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα εστιάζει στο ματς με τη Μονακό (19/05, 18:00) για τον πρώτο ημιτελικό στο Κάουνας.

Με “όπλο” του την εξαιρετική άμυνα του δεύτερου ημιχρόνου στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έκανε άνετα το 1-0 επικρατώντας με 83-65 επί του ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League, με το… μυαλό των “ερυθρολεύκων” να βρίσκεται ήδη στο Κάουνας για το Final-4 της Euroleague.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες δεν είχαν τόσο συμμετοχή στο ροτέισιον του Ολυμπιακού στα πλέι οφ της Euroleague κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, με τον Κώστα Σλούκα να απουσιάζει για προληπτικούς λόγους. Ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης, Πίτερς και Λούντζης, ενώ για το σύνολο του Φώτη Τακιανού διακρίθηκαν οι Χαντς και Ράιλι.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και βρήκε σκορ από τρία εύστοχα τρίποντα δια χειρός Μαργαρίτη, Φράνκε και Ράιλι για το 11-5 (3′) μετά από το πρώτο δίποντο του “Δικέφαλου” από τον Φράνκε ξανά. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Λούντζη ισοφάρισε σε 14-14 (6′). Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο έπεσε και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ισχνό προβάδισμα με 19-17 χάρη στο δύσκολο τρίποντο που σημείωσε ο Χαντς.

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, όμως οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (25-24, 14′) με το τρίποντο που πέτυχε ο Πίτερς. Το σύνολο του Φώτη Τακιανού παρέμεινε πολύ συγκεντρωμένο κυρίως στα επιθετικά του “καθήκοντα” και βρίσκοντας σκορ από τους Πόλεϊ, Χαντς και Σάιμπερτ ανέβασε τη διαφορά υπέρ του στο +5 (35-40, 18′). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 42-45 με δυο εύστοχες βολές του Βεζένκοφ και αυτό ήταν μάλιστα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο, βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρίσκοντας πόντους από τους Λούντζη, Φαλ, Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ισοφάρισαν σε 50-50 (24′). Το σερί συνεχίστηκε και αυξήθηκε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τον Φαλ να μοιράζει, εκμεταλλεύτηκε τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ανεβάζοντας τη διαφορά υπέρ τους στο +7 (59-52, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά (63-52) για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από βολές του Βεζένκοφ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την τέταρτη και τελευταία περίοδο εμφανώς βελτιωμένοι βρίσκοντας λύσεις στην επίθεσή τους από τους Σάιμπερτ, Κακλαμανάκη και Πόλεϊ, μειώνοντας στους 7 πόντους (65-58, 32′). Τότε, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με πρωτεργάτες του τους Λαρεντζάκη, Λούντζη και ΜακΚίσικ, ανέβασε τη διαφορά άμεσα στο +16 (74-58, 15′). Ύστερα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τους “ερυθρόλευκους” να κρατούν τη διαφορά σε… απόσταση ασφαλείας (81-62, 38′). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 83-65 υπέρ των Πειραιωτών, οι οποίοι στρέφουν την προσοχή τους στο Final-4 του Κάουνας.//Γ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Καρπάνος

Ο MVP

Ο Σάσα Βεζένκοφ διακρίθηκε για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μέτρησε 5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/9 βολές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 10 (5/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 4 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Βεζένκοβ 21 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 4 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας, Μπόλομποϊ 2 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1/5 τρίποντα).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 7 (1/6 τρίποντα), Ράιλι 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος 2 (1/5 σουτ), Ρένφρο 1, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 9 (3/6 τρίποντα), Πόλι 7 (1), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης.