Έγραψαν ιστορία οι Νέοι του Ολυμπιακού (video)

Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου το έκανε ξανά. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την δυνατή Λανς, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, να στείλει το ματς στα πέναλτι και με σκορ 4-2 να προκριθεί στους “8” της Ευρώπης

Απίστευτοι, εξαιρετικοί, επτάψυχοι, συγκλονιστικοί οι μικροί του Ολυμπιακού.
Με επική ανατροπή και τιτάνια ψυχραιμία στην διαδικασία των πέναλτι πήραν την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Youth League. Τι και αν βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω από την Λανς, οι «μικροί» του Συλαϊδόπουλου, δεν το έβαλαν κάτω, «πάλεψαν» με όλες τους τις δυνάμεις και δικαιώθηκαν.

Στο 18’, φάουλ σε πολύ καλή σημείο για τη Λανς, ακριβώς έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σισουμπά που εξαιρετικό χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίνα, δίνοντας προβάδισμα στους Γάλλους με 1-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να γίνει περισσότερο πιεστικός για την γαλλική εστία. Κατάφερε να πάρει την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει φάσεις. Αντίθετα, στο ημίωρο του ματς η Λανς έφτασε κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ, αλλά το εξαιρετικό γυριστό του Εσκουφλέρ, έδιωξε ο Σίνα.

Έξι λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι έχασαν διπλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Πρώτα ο Ντελπλάς απέκρουσε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Κουτσίδη και εν συνεχεία το… αεροπλανικό του Χ. Κωστούλα πέρασε άουτ. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους να προηγούνται με το γκολ που πέτυχαν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες πίεσαν για ένα γκολ και αυτοί που το πέτυχαν ήταν στο 52’ οι φιλοξενούμενοι.Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια ο Μπελμόν έδωσε στον Φοφονά που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 για την ομάδα του και ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Ολυμπιακού.Στο 58’ οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Χ. Κωστούλας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει σε 2-1 και να αναπτερώσει το ηθικό των συμπαικτών του.

Το γκολ επηρέασε τους φιλοξενούμενους και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε άριστα φτάνοντας στην ισοφάριση. Ο Ντελπλάς έκανε τραγικό λάθος στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Πνευμονίδη, που δεν είπε όχι στο «δώρο» για να ισοφαρίσει σε 2-2.
Ο Ολυμπιακός κατάφερε μέσα στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου να φέρει το ματς στα ίσια και ανεβασμένη ψυχολογία να διεκδικήσει την νίκη πρόκριση στους «8».
Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου οι ερυθρόλευκοι πιο ψύχραιμοι και πιο ικανοί πήραν τη νίκη.