Έχασε την μάχη, αλλά όχι τον πόλεμο η ΑΕΚ!

Η “Βασίλισσα” πλήρωσε το κάκιστο ξεκίνημα της στο παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 28-6, έφτασε στο πλην 1, αλλά δεν τα κατάφερε στα Ιεροσόλυμα γνωρίζοντας την ήττα με 64-55.

Το 1-0 στην σειρά με την ΑΕΚ έκανε η Χάποελ Ιερουσαλήμ. Οι Ισραηλινοί, επικράτησαν με 64-55 και έκαναν το πρώτο βήμα για να προκριθούν στο Final 4 της διοργάνωσης.

O αγώνας

Με όπλο την άμυνα της ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι και κατάφερε με τους Γόντικα και Μίτσελ να προηγηθεί 4-2. Η “Ένωση” παρά το καλό της ξεκίνημα, έκανε αρκετά λάθη, τα οποία πλήρωσε από την Χάποελ, η οποία βρήκε λύσεις με τους Χάνκινς, Ράντολφ και Σμιθ πήρε προβάδισμα 8 πόντων, 14-6. Οι Ισραηλινοί είχαν το μομέντουμ και με τρίποντο του Σμιθ και κάρφωμα του Μεγιέρις έκαναν το 19-6, βάζοντας την ΑΕΚ στα σχοινιά από πολύ νωρίς. Η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν, με την Χάποελ να κλείνει το δεκάλεπτο στο συν 20, 26-6 με ωραίο τελείωμα του Κορνέλιους.

H “Βασίλισσα” παρόλο που έκανε αρκετά λάθη, είχε θωρακίσει την άμυνα της και με ένα 10-0 σερί με 4 πόντους του Μάιλς, 3 του Παπαδάκη και 3 του Κένι Γουίλιαμς μείωσε στους 12, 28-16 στο 14′. H ομάδα του Ηλία Καντζούρη, παρουσίασε τελείως διαφορετικό πρόσωπο και με πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς που σκόραρε 4 διαδοχικούς πόντους μείωσε στους 9, 32-23. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-24.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα της “Βασίλισσας” ήταν εξαιρετική, η επίθεση λειτουργούσε υποδειγματικά με τους Κένι Γουίλιαμς (11 πόντοι) και Φλιώνη (4 πόντοι) έτρεξε ένα επιμέρους 12-3 μειώνοντας στους 3, 39-36 στο 25′. Οι Ισραηλινοί, προσπάθησαν να ξεκολλήσουν στο σκορ με τον Χάνκινς να… τραβά κουπί διαμόρφωσαν το 46-38 στο 27′. Ο Κένι Γουίλιαμς με 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε λύσεις και πάλι για το 46-43, 80” για το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Γιάνκοβιτς και τρίποντο του Κάρινκτον για το 49-45.

Με δύο τρίποντα, ένα του Μάιλς και ένα του Σμιθ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο για το 52-48 με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Με γκολ-φάουλ του Ακίλ Μίτσελ, η “Ένωση” μείωσε στους 3, 56-53. Ράντολφ και Σμιθ με 4 πόντους έκαναν το 60-53. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία, ώθηση από την έδρα τους και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με 64-55, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών με την “Βασίλισσα“.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 2 (5 ριμπάουντ), Κορνέλιους 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Χάνκινς 2 (1/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράντολφ 12 (3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σμιθ 20 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπράουν 3 (1), Κάρινγκτον 8 (2), Μέγερις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σέγκεβ 2, Βένε

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 7 (2/2 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μίτσελ 12 (5/9 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 18 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Λεμάρ (0/6 σουτ), Μάντσεν, Οριόλα (0/4 σουτ), Παπαδάκης 5 (1), Ξανθόπουλος