Δικαίωμα στο… όνειρο για το Περιστέρι!

Σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” κατάφεραν να κάνουν μια σπουδαία ανατροπή, να κερδίζουν τη Ντιζόν με 92-88 και να στείλουν τη σειρά σε τρίτο ματς.

Σε έναν αγώνα με αρκετές εναλλαγές, σε ρυθμό και προβάδισμα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε ίσως την σημαντικότερη – έως τώρα – νίκη της στη σεζόν. Το κακό πρώτο δεκάλεπτο ακολουθήθηκε από σταδιακή βελτίωση και… επαναφορά στο ματς. Πλέον, οι Περιστεριώτες στρέφουν την προσοχή τους στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, το οποίο θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στo “Jean-Michel Geoffroy“.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν χαμηλός, με τους Γάλλους ωστόσο να κυριαρχούν στα ριμπάουντ στην ρακέτα του Περιστερίου (τέσσερα σε δύο λεπτά) και χάρη σε αυτά να βρίσκουν πόντους δεύτερης ευκαιρίας (6-4, 3′). Για την ομάδα του Σπανούλη, ο Δημήτρης Αγραβάνης… κουβάλησε την επίθεση, σκοράροντας τους 7 από τους πρώτους 10 πόντους (10-8, 6′). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευστοχία τους όσο περνούσε η ώρα και κατάφεραν να φτάσουν έως και το +7 (20-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου δεν ήταν καθόλου διαφορετική. Η επίθεση της ελληνικής ομάδας ήταν μονοδιάστατη, οι Γάλλοι είχαν τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ ενώ έβαλαν και τα απαραίτητα σουτ για να φτάσουν πολύ γρήγορα στο +13 (25-12, 12′). Ο Αγραβάνης ήταν ο μοναδικός παίκτης του Περιστερίου που είχε… διασωθεί έως εκείνο το σημείο. Στο 13′ είχε 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του (28-16, 13′), για την οποία είχε σκοράρει επίσης μονάχα ο Μπίλαν.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης (αριστερά) κατά τη διάρκεια προσπάθειάς του στην αντίπαλη ρακέτα. (EUROKINISSI)

Στη συνέχεια, τρία σερί τρίποντα από Κασελάκη και Φρανσίσκο (2) κατέβασαν τη διαφορά στους τρεις (28-25, 15′). Ο Γάλλος γκαρντ έκανε ένα προσωπικό σερί 9-0 καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 28-28, με το ματς να ξεκινάει… από την αρχή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά από ώρα στο 17:30 (32-31), βάζοντας… φωτιά στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου“. Οι παίκτες του Μάρκοβιτς είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν την κατάσταση και τελικά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-37 χάρη σε ένα τρίποντο του Ντουκοτέ (3/5 τρ.) στην εκπνοή.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά διαφορετικό, με τον ρυθμό να είναι σαφώς υψηλότερος. Το Περιστέρι βρήκε τα πατήματά του στην επίθεση, με τον Κασελάκη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα (47-45, 23′). Οι δύο ομάδες πορεύθηκαν… αγκαζέ στη συνέχεια (54-54, 27′), με τους παίκτες του Σπανούλη να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος – μαζί το στεπ-απ στην άμυνα – που οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα στο ματς (61-54, 29′). Η τριτη περίοδος “έκλεισε” με τους γηπεδούχους στο +5 (64-59).

Η Ντιζόν ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, μπαίνοντας εκ νέου μπροστά στο σκορ (65-64). Με αυτόν τον τρόπο ανάγκασε τον Έλληνα προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ μέσα σε 80 δευτερόλεπτα. Η εικόνα άλλαξε πλήρως στη συνέχεια, με την άμυνα να “σφίγγει” και το προβάδισμα να γίνεται ξανά… κυανοκίτρινο. Ωστόσο οι Γάλλοι δεν έδειξαν διάθεση να τα παρατήσουν και ισοφάρισαν εκ νέου (71-71), πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με το ματς να ξεκινάει… από την αρχή.

Ο Βασίλης Σπανούλης (κέντρο) κατά τη διάρκεια ενός… μίνι-τάιμ άουτ. (EUROKINISSI)

Ο Μπρέμπλι με ένα φόλοου έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (74-73), με 3′ στο ρολόι. Ο Τζούστον στη συνέχεια απάντησε με διπλή προσπάθεια και έβαλε ξανα μπροστά το Περιστέρι, 2:04 πριν τη λήξη. Η πίεση σαφώς ήταν σε πολύ μεγάλα επίπεδα, μιας και ολόκληρη η σειρά κρεμόταν από μια… κλοστή. Μετά από μια τεράστια άμυνα, ο Ντένμον βρήκε τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 78-74 προκαλώντας… έκρηξη στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου“, 1:29 πριν το τέλος.

Οι Γάλλοι κατάφεραν όμως να μειώσουν στους δύο (78-76) χάρη σε δύο εύστοχες βολές. Έπειτα, ο Ντένμον κέρδισε φάουλ και με μία… επίδειξη ψυχραιμίας έκανε το 80-76, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι παίκτες του Μάρκοβιτς κέρδισαν τρεις βολές με τον ΜακΝτάφι, ο οποίος ευστόχησε και στις τρεις για το 80-79 στα 28.4″. Ο Μωραΐτης πήγε στη γραμμή και με 1/2 έκανε το 81-79 στα 26.7″. Ο ΜακΝτάφι με φόλοου ισοφάρισε σε 81-81 στα 13.4″. Ο Βασίλης Σπανούλης κάλεσε τάιμ άουτ, με την τελευταία επίθεση να ανήκει στους παίκτες του. Όμως, ο Μωραΐτης υπέπεσε σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων, με την κατοχή να αλλάζει χέρια. Ο Χρόβατ εκτέλεσε για τρεις στην εκπνοή με την μπάλα να… μπαίνει και να βγαίνει, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το πρώτο καλάθι του έξτρα πενταλέπτου ήρθε από τον Φρανσίσκο, ο οποίος λες και είναι σέντερ, ευστόχησε από τη ρακέτα κόντρα σε δύο ψηλούς, κερδίζοντας και το φάουλ για το 84-81. Ο Μπρέμπλι ισοφάρισε προσωρινά (84-84), όμως ο Κασελάκης με προσπάθεια από τα τέσσερα μέτρα έκανε το 86-84. Ο Αλινγκέ μείωσε σε 86-85 με 1/2 βολές. Ο Μπίλαν ανέβασε εκ νεου τη διαφορά στους τρεις (88-85) με 2/2 από τη γραμμή. Ο Γουέαρ έφερε το ματς ξανά στον… πόντο (88-87) με ενάμιση λεπτό στο ρολόι. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο ίδιος κέρδισε δύο βολές, ευστοχώντας στη μία για το 88-88. Ο Μπίλαν κέρδισε ξανά φάουλ, αυτή τη φορά 39.2″ πριν το τέλος και με 1/2 έκανε το 89-88. Η ελληνική ομάδα έβγαλε μια σπουδαία άμυνα στη συνέχεια και είχε δική της την κατοχή με 11″ να απομένουν. Οι παίκτες της Ντιζόν υπέπεσαν σε φάουλ πριν την επαναφορά, με τον Φρανσίσκο να ευστοχεί στη μία βολή και τον Ντένμον να κερδίζει φάουλ στη συνέχεια. Ο Αμερικανός αποδείχθηκε ξανά ψύχραιμος και με 2/2 έκανε το 92-88, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Σιλβέν Φρανσίσκο. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 19 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 39 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 92-88