Διασύρθηκε και στο Μόναχο!

Για άλλο ένα ματς ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με… κάτω τα χέρια 84-68 από την Μπάγερν, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο τον πρώτο γύρο της Euroleague.

Νέα “βαριά” ήττα γνώρισαν οι “πράσινοι”. Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν εμφανίστηκε… ποτέ στο Μόναχο και ηττήθηκε με 84-68 από την Μπάγερν για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Με τη νίκη αυτή, οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 6-11, στο ρεκόρ που βρίσκεται πλέον και το “τριφύλλι”, που μέτρησε την πέμπτη του διαδοχική ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει το ισχνό προβάδισμα με καλή λειτουργία και στις δυο μεριές του γηπέδου, όμως σύντομα η Μπάγερν ανέβασε “στροφές”. Οι Βαυαροί με ένα 10-0 σερί από τα τρίποντα των Μπόνγκα και Μπαμπ, αλλά και τις προσπάθειες των Γκιφάι και Χάρις, ανέβασαν τη διαφορά γρήγορα σε διψήφια “μεγέθη” (19-9, 9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-11.

Η έλευση των Λι και Παπαγιάννη βελτίωσε την εικόνα των “πράσινων” στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι βρήκε ξανά τις λύσεις. Οι Γκιλέσπι και Ρούμπιτ με ατομικές ενέργειες κρατούσαν διαρκώς στο προβάδισμα… απόσταση ασφαλείας (34-23, 17′), με τον Γκριγκόνις να μειώνει στους 8 με εύστοχο τρίποντο. Το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να βρει τους χώρους που ήθελε στην επίθεσή του και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να έχει προβάδισμα 15 πόντων (43-28) μετά από εύστοχο τρίποντο του Οθέλο Χάντερ.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε καλύτερα την τρίτη περίοδο και “έσφιξε” την άμυνά της, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 43-32 μετά από καλάθι του Πονίτκα. Τότε όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο “γκάζι’ και με πρωτεργάτες τους Γκιλέσπι και Μπόνγκα, “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 19 πόντους (49-32, 26′). Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων με τους Γουίλιαμς και Λι, μειώνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (55-43, 29′) με δυο βολές του Γκουντάιτις. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα επιθετικό… μπλακ άουτ του “τριφυλλιού” και έτσι η Μπάγερν “έκλεισε” στο +17 (61-44) την περίοδο.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο ματς πάνω από τους 20 πόντους (64-44) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όμως τότσε το συγκρότημα του κόουτς Ράντονιτς έβγαλε αντίδραση. Ένα καλάθι του Γουόλτερς και 14 διαδοχικοί πόντοι του Μπέικον, έφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους (74-60, 35′), όμως οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” ξανά την άμυνά τους, κρατώντας σταθερά το προβάδισμά τους σε… απόσταση ασφαλείας (78-60, 16′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στην “Άουντι Ντόουμ” είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπάγερν να επικρατεί με 84-68 για το φινάλε του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

Ο MVP

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ξεχώρισε για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς “σταμάτησε” στους 23 πόντους, προσθέτοντας 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ παράλληλα μέτρησε 9/13 δίποντα και 5/6 βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ – Γιόβτσιτς – Τραβίτσκι.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουόλντεν 2, Γουίνστον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκιφάι 4 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπόνγκα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 4 (1/5 σουτ), Χάρις 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Ρούμπιτ 23 (9/13 δίποντα, 5/6 βολές), Γκιλέσπι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 18 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 4 (2/9 σουτ), Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8 (2/2 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ).