Δεν χαρίστηκε στην Τρέντο και τώρα… πλέι οφ

Αν και είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16” του Eurocup, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε το καθήκον της απέναντι στους Ιταλούς, που “καίγονταν” για τη νίκη και επικράτησε με 84-77 στο κατάμεστο “Nick Galis Hall” για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

To… πάρτι που στήθηκε στο φλεγόμενο “Αλεξάνδρειο”, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς γνώριζαν ήδη από χθες (6/2) πως έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurocup και μπορεί να έπαιζαν απέναντι σε μία ομάδα που είχε κίνητρο, ωστόσο τα έδωσαν όλα στο παρκέ, φθάνοντας σε μία ακόμη νίκη. Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη τερμάτισε στην 5η θέση του ομίλου με ρεκόρ 9-9 και πλέον θα βρει στον δρόμο του την Προμετέι. Το ματς θα είναι νοκ-άουτ και θα γίνει στη Ρίγα της Λετονίας, όπου έχει έδρα η ουκρανική ομάδα. Από την άλλη, η Τρέντο έπεσε στο 7-11 και αποκλείστηκε, καθώς ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει πως θα συνεχιστεί το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν κάπως άδειοι μετά τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού για την Basket League, δίνοντας το δικαίωμα στην Τρέντο να κάνει το παιχνίδι της. Η ιταλική ομάδα παρουσιάστηκε σκληρή αμυντικά και πήρε από νωρίς διαφορά, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15). Ο Άρης έδειξε το καλό του πρόσωπο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η ελληνική ομάδα έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και με σερί 9-0 μείωσε σε 25-24. Παρά το μομέντουμ που πήραν οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και οι Ιταλοί τους τιμώρησαν από την περιφέρεια, με το ημίχρονο να κλείνει στο +7 (41-34) για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνά του, που αποτελεί το κύριο χαρακτηριστικό της φετινής του πορείας και κάπως έτσι μπόρεσε να πάρει στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα. Με πρωταγωνιστές τους Σόουζα και Μποχωρίδη, οι “κίτρινοι” πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με το 49-48 στο 27′ και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 17-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μέχρι που η Τρέντο προηγήθηκε με 75-73, 2:20 πριν το τέλος. Εκεί, ο Σταρκ ξεκίνησε ένα σερί για τον Άρη που έφθασε στο 8-0, με αποτέλεσμα να έρθει το 81-75 στα 49 δευτερόλεπτα, που κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σταρκ 12 (5 λάθη) , Σανόγκο 5 (4 ριμπάουντ) , Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ) , Κατσίβελης 5 (1) , Μπλούμπεργκς 1 , Μποχωρίδης 11 (1) , Περσίδης 2 , Ντε Σόουζα 14 (7 ριμπάουντ) , Χάρελ 15 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Καλόγηρος, Μπάνκστον 2

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλιμπιάτι): Χαμπ 15 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Αλβίτι 5 (5 ριμπάουντ), Κόντι 4 , Φόρεϊ 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κουκ 5 (5 ριμπάουντ), Ουντόμ 7 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπιλίγκα 11 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκραζούλις 6 (3 λάθη), Μπάλντγουιν 20 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)