Ζωντανός για την τρίτη θέση

Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν στο 0-0 με την Καραμπάγκ στο Μπακού και συνεχίζουν να ελπίζουν για την κατάκτηση της τρίτης θέση και την πρόκριση στo Conference League.

Το πρώτο του βαθμό στο Europa League πήρε ο Ολυμπιακός στο Αζερμαϊτζάν, αφού έμεινε στο 0-0 με την Καραμπάγκ. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πιο παθητικοί από τους Αζέρους, ωστόσο έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να φύγουν με το τρίποντο. Πλέον

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Καραμπάγκ είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί μεγάλες φάσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” πίεζαν αρκετά, προσπαθώντας να βγουν στις αντεπιθέσεις. Στο 23′ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Ντόι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαγκομενταλίγεφ. Στο 37′, οι Πειραιώτες με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά “άγγιξαν” το 1-0. Ο 27χρονος φορ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε σέντρα – σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι “ερυθρόλευκοι” παρόλο που δεν είχαν την κατοχή (μόλις 37%) είχαν πιο κλασικές ευκαιρίες. Ο Κούντε, με σουτ έξω από την περιοχή, πραγματοποίησε και το πρώτο σουτ στο στόχο, με τον κίπερ των γηπεδούχων να απομακρύνει.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νωθρές. Η πρώτη καλή φάση (και) στο δεύτερο 45λεπτο άνηκε για την ομάδα του Μίτσελ, με τον Μπιελ να απειλεί από μακριά και τον Μαγκομενταλίγεφ να μπλοκάρει. Στο 71′ η Καραμπάγκ κυκλοφόρησε την μπάλα, ο Οβούσου τροφοδότησε τον Όζομπιτς, ο οποίος έκανε ένα άστοχο σουτ εκτός περιοχής. Οι Αζέροι, παρόλο που είχαν την κατοχή, δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Πασχαλάκη, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται αρκετά βελτιωμένος ανασταλτικά.