Ασύλληπτος Μίλωνας νίκησε τον Ολυμπιακό

H ομάδα της Ν. Σμύρνης το έκανε ξανά. Το “Κροίσος Πέρσης” είναι κάστρο κόντρα στον Ολυμπιακό με το συγκρότημα του Σάκη Ψάρρα να κερδίζει και τρίτη φορά μέσα στη σεζόν τους Πειραιώτες με 3-0 σετ. Πλέον η σειρά των ημιτελικών είναι στο 2-2 και οι δύο ομάδες θα παίξουν για την πρόκριση στους τελικούς την Δευτέρα (25/03, 17:00, ΕΡΤ3) στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Με μια επιβλητική εμφάνιση, ο Μίλωνας επικράτησε για δεύτερη φορά στην σειρά των ημιτελικών του Ολυμπιακού με 3-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και η πρόκριση στους τελικούς της φετινής Volley League θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, στο Ρέντη.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ πόντο-πόντο, μέχρι το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που τους έφερε στο +3 (21-18) και τους επέτρεψε με τα καλά σερβίς τους να φτάσουν στο 1-0 με 25-22. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-13 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των “ερυθρόλευκων”, κατάφερε να κλείσει το σετ με το οριακό 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ιντάλγκο έβαλε μεγαλύτερη πίεση με τα σερβίς του στην υποδοχή του Μίλωνα, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-3, έφτασαν στο 18-13 κι έβαλαν τις βάσεις για το 3-0, το οποίο και “σφράγισαν” με 25-21.

TΑ ΣΕΤ: 25-22, 25-23, 25-21