Απόλυτος (και) στη Βιτόρια με Σλούκα οδηγό!

Ο Ολυμπιακός με τον Έλληνα γκαρντ να είναι κομβικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και τον Βεζένκοφ σε τρομερή “φόρμα”, επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 97-92 και κατάφερε να κάνει το 4Χ4 στην Euroleague με το τρίτο του διπλό επί ισπανικού εδάφους.

Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν “πιστοί” στο πλάνο τους και παρά το “νοθρό” τους δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφεραν να επιβληθούν στο τέλος της Μπασκόνια στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” με 97-92. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ από την άλλη, οι Βάσκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη φετινή Euroleague.

O Oλυμπιακός άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και σύντομα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (4-14, 4′) έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ. Οι “ερυθρόλευκοι” μάλιστα με “όπλο” τους την άμυνα, βρήκαν ενέργεια και στην επίθεσή τους, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στους 15 πόντους (6-21, 6′) μετά από δυο βολές του ΜακΚίσικ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με double score (16-32) δια χειρός Σλούκα.

Οι Βάσκοι βελτίωσαν άμεσα την αμυντική τους λειτουργία στη δεύτερη περίοδο και με κύριο εκφραστή τους τον Τάντας Σεντεκέρσκις, “κατέβασαν” τη διαφορά σε μονοψήφια “μεγέθη” (28-38, 14′). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απάντησε με ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και μια προσπάθεια του Μπολομπόι, ωστόσο τότε οι γηπεδούχοι… πάτησαν γκάζι. Συγκεκριμένα, το επιθετικό “κρεσέντο” του Κότσαρ, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Χουάν Πεναρόγια να “τρέξει” ένα 16-0 σερί, για να πάρει το προβάδισμα και να “κλείσει” το ημίχρονο στο +5 (47-42).

Οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Γκιεντράιτις προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 8 πόντους διαφορά (50-42), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις άμεσα δια χειρός Βεζένκοφ και Κέιναν, μένοντας ξανά κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι όμως έχασαν γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού, καθώς οι Βάσκοι ανέβασαν το “τέμπο”. Ο Γκιεντράιτις από κοντά και ο Χάουαρντ με ένα μακρινό τρίποντο, έδωσαν ξανά διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (67-57, 26′). Ο Βεζένκοφ με δυο τρίποντα και ο Φαλ με ένα φοβερό κάρφωμα “κράτησαν” τους “ερυθρόλευκους” κοντά στο σκορ, ωστόσο, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 (74-65) καθώς η Μπασκόνια βρήκε λύσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους Χάουαρντ πίσω από τα 6,75 μέτρα, αλλά και Κότσαρ μέσα από το “ζωγραφιστό”.

Με τρομερή άμυνα, ένα δίποντο του Λαρεντζάκη και τον Κώστα Σλούκα να παίρνει… μπρος με οκτώ πόντους, οι Πειραιώτες έβαλαν… φωτιά στο ματς της “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” (74-75, 33′). Ο Βεζένκοφ μπήκε ξανά στην επιθετική “εξίωση”, κρατώντας την ομάδα του σε θέση “ισχύος”. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στην άμυνά τους δυναμικά, ωστόσο ο Χάουαρντ περίπου 1 λεπτό πριν το φινάλε ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων μειώνοντας ξανά στον πόντο (87-88). Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα αστόχησε σε μια κομβική επίθεση των Βάσκων, στην οποία σούταρε βιαστικά από μακρινή απόσταση. Ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έτσι κατάφερε να επικρατήσει με 97-92 επί της Μπασκόνια, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Μπίσανγκ, Κοβάλσκι

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).