Ηττήθηκε από την υπερηχητική Γαλλία και παλεύει για το χάλκινο

Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με το βαρύ 98-51 από τη Γαλλία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 και πλέον κοιτάζει την τρίτη θέση εκεί που θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο στον μικρό τελικό.

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 98-51 από τη Γαλλία που εμφανίστηκε καταιγιστική στην ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παλέψει για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό κόντρα στο Βέλγιο, ενώ από την άλλη η Γαλλία αντιμετωπίζει το Ισραήλ στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Μπαλ να πετυχαίνει τρίποντο με το… καλημέρα. Η Εθνική μας ομάδα αντέδρασε, κρατήθηκε κοντά στο σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Οικονομόπουλο για το 9-9. Από την αρχή ο ρυθμός ήταν δυνατός, με τους “τρικολόρ” να κάνουν ένα σερί 4-0 και να παίρνουν προβάδισμα με 9-15. Η Ελλάδα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ όμως οι Γάλλοι με τρομερό alley-oop έκαναν το 14-20. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους “τρικολόρ” μπροστά στο σκορ για το 14-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γάλλοι μπήκαν και πάλι φουριόζοι, σκόραραν δίποντο με την Εθνική να απαντά και τους τρικολόρ, να ανεβάζουν εκ νέου τη διαφορά στους 16 πόντους. Η Γαλλία συνέχισε σε… τρελό ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά στο +20, ενώ στη δεύτερη περίοδο ήταν ασταμάτητη, σημειώνοντας μόλις 2 λάθη, σε αντίθεση με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που είχε φτάσει τα 10, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η ομάδα του Παπαδόπουλου εγκλωβίστηκε στο παιχνίδι του αντιπάλου, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -28, με τη Γαλλία να μετατρέπει το ματς σε… προπονητικού χαρακτήρα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Εθνική να πετυχαίνει δίποντο και τον Μαντζούκα να φτάνει τους 10 πόντους. Όμως η Γαλλία συνέχισε να κάνει επίδειξη δύναμης, φτάνοντας τη διαφορά στο 27-56. Στη συνέχεια, με φοβρό buzzer beater ο Λεράι έκανε το 35-64 ενώ η εθνική μετά από αντίδραση έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 39-64 και τον Οικονομόπουλο να βρίσκει τρεις πόντους και να φτάνει τους 10 στο σύνολο.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Γαλλίας και στην τέταρτη περίοδο που με ένα επιμέρους 7-0 έκανε το 39-73 οκτώ λεπτά πριν το τέλος, κάνοντας το παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι “τρικολόρ” συνέχισαν δυνατά και με ένα επιμέρους σκορ 8-21 έκαναν το 47-87 3 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά, η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό της Γαλλίας και ηττήθηκαν 98-51.//Μ