Απέδρασε με ανατροπή από το Αγρίνιο

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Παναιτωλικό, βρέθηκε για αρκετή ώρα να κυνηγάει στο σκορ, ωστόσο με δύο γκολ σε μικρό χρονικό διάστημα, κατάφερε στο τέλος να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 2-1 για την 25η αγωνιστική της Super League.

Αρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα φάουλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει καλό ρυθμό. Κάπως έτσι, η πρώτη τελική στο ματς ήρθε έπειτα από 14 λεπτά, με ένα σουτ του Ποντένσε, που δεν ανησύχησε τον Τσάβες, καθώς κόντραρε σε σώματα και πήρε αρκετό ύψος η μπάλα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ του Ολυμπιακού απείλησε και στο 18′, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού μπλόκαρε ξανά. Στο 24′ οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μία καλή στιγμή με σουτ του Καμπράλ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 30′ ο Αργεντινός κίπερ των γηπεδούχων εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ένα σκαστό σουτ του Ιμπόρα. Τρία λεπτά μετά, οι Αγρινιώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Φρεντερίκο Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός συνδυάστηκε ωραία με τον Ντίαζ και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0 στο 33′. Με αυτό το γκολ οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, σκοράροντας στη μοναδική τους τελική προσπάθεια σε όλο το πρώτο 45λεπτο.

(EUROKINISSI)

Χωρίς αλλαγές εκκίνησαν οι δύο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να έχει την συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού, που κράτησε τους Πειραιώτες μακριά από την εστία του Τσάβες. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και τα κατάφερε. H πίεση των “ερυθρολεύκων” απέδωσε καρπούς στο 72′, όταν κυκλοφόρησαν την μπάλα και βρέθηκε μέσα στην περιοχή από δεξιά ο Μαρτίνς, ο οποίος επιχείρησε το γύρισμα και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, μετά από παρέμβαση του Τορεχόν, που προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έφερε το 1-1. Λίγο αργότερα, ήρθε η ανατροπή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Κααμπί έκλεψε την μπάλα από τον Μαλή, πέρασε τον τερματοφύλακα, ο Μαροκινός πλάσαρε, με τον Στάγιτς να κάνει το τάκλιν για να κόψει στην γραμμή, αλλά να την σπρώχνει στα δίχτυα για το τελικό 2-1 στο 79′.

ΓΚΟΛ: 33′ Ντουάρτε / 72′ (αυτ.) Τορεχόν, 79′ Ελ Κααμπί

Κίτρινη: 53′ Ντουάρτε / 56′ Κίνι, 73′ Βέζο, 90’+3′ Τσικίνιο