Τα βρήκε… σκούρα αλλά προκρίθηκε στον τελικό (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και έδειξε ότι ψάχνει να βρει τα “πατήματά” του, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-67 στον πρώτο ημιτελικό του Σούπερ Καπ κόντρα στον Κολοσσό στη Ρόδο.

Το “τριφύλλι” μπορεί να μην έπεισε με την εικόνα του σήμερα, ωστόσο κατάφερε να πάρει το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τον τελικό του Σούπερ Καπ, όπου αύριο (02/10, 21:00) θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Προμηθέα Πατρών.

Το ξεκίνημα βρήκε τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να… σκοράρει. Για την ακρίβεια, οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν μόλις ένα σουτ εντός πεδιάς στα πρώτα επτά λεπτά. Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική λειτουργία του αντιπάλου του και έφτασε έως και το +8 (12-4) με τον Μορέιρα να πρωταγωνιστεί. Οι Γκουντάιτις και Ουίλιαμς άλλαξαν την εικόνα του Παναθηναϊκού και γύρισαν το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 20-18 υπέρ του “τριφυλλιού”.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετά διαφορετική με τους “πράσινους” να ξεφεύγουν έως και στο +11 (33-22). Ο Γκουντάιτις συνέχισε να ξεχωρίζει, ωστόσο αρκετές βοήθειες στο σκοράρισμα του έδωσαν οι Πονίτκα και Παπαγιάννης. Η άμυνα βελτιώθηκε σημαντικά με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να σκοράρουν πιο δύσκολα πλέον. Οι Ροδίτες όμως συνέχισαν την εξαιρετική τους προσπάθεια μένοντας κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε με τη διαφορά στους τέσσερις (36-32) και τον Παναθηναϊκό να έχει παρουσιάσει δύο διαφορετικά πρόσωπα.

O Koλοσσός άρχισε πολύ δυναμικά και στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα κατάφερε σύντομα να προσπεράσει στο σκορ χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλος (41-38). Οι Ροδίτες μάλιστα είχαν το “μομέντουμ” του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε ένα επιθετικό “κρεσέντο” του Σταρκς. Μέσα σε τρία λεπτά όμως, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ευστόχησαν σε 4/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα με αποτέλεσμα να ξαναπάρουν το προβάδισμα για το φινάλε της περιόδου με 4 πόντους (61-57).

Οι Ροδίτες παρά την προσπάθειά τους, έμειναν “στάσιμοι” επιθετικά και δεν κατάφεραν να πάρουν ιδιαίτερο σκορ από τους πρωταγωνιστές τους. Μάλιστα, περίπου έξι λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, αποβλήθηκε ο κομβικός μέχρι εκείνη τη στιγμή Σταρκς, ενώ λίγο αργότερα τον ακολούθησε και ο Μορέιρα. Ο Γκριγκόνις περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς ευστόχησε σε ατομική ενέργεια, ανεβάζοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (70-64). Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως πίεσε στην άμυνά του, μείωσε στους 4 πόντους (70-66) με τον Όσμπορν, ο οποίος περίπου 24΄ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνδιού αστόχησε σε κρίσιμη βολή και στη συνέχεια, ο Ουίλιαμς εκμεταλλεύτηκε τη δημιουργία του Πονίτκα στο “ανοιχτό γήπεδο” και έδωσε επί της ουσίας τη νίκη στους “πράσινους”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 72-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Τσαρούχα – Ζαχαρής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (2), Μποχωρίδης 2, Άντριους 8, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 14 (3/3 δίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 9 (4/10 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπαρσέλο 6 (2/6 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1/5 σουτ, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1), Σταρκς 20 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Όσμπορν 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Χατζηδάκης, Στεφάνοβιτς 6 (2).