Αλύγιστη η Ρεάλ στη ματσάρα του αιώνα

Απίθανο παιχνίδι στη Μαδρίτη για την 19η αγωνιστική της Euroleague, με τις Ρεάλ και Εφές να λύνουν τις διαφορές τους, έπειτα από 60 λεπτά αγώνα, σε ματς που κρίθηκε στην τέταρτη παράταση. Οι “μερένχες” έδειξαν μέταλλο και πήραν τη νίκη με 130-126, με την τουρκική ομάδα να μένει στην εκπληκτική της προσπάθεια.

Ένα σημαντικό κεφάλαιο της ιστορίας του ευρωπαϊκού μπάσκετ γράφτηκε στη Μαδρίτη, αφού Ρεάλ και Εφές προσέφεραν στο κοινό ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, το ματς με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία της Euroleague και το πρώτο στα χρονικά της διοργάνωσης, που πηγαίνει σε τέταρτη παράταση. Οι Τούρκοι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη και έπεσαν στο 7-12, φθάνοντας τις έξι συνεχόμενες νίκες. Στο 17-2 η “Βασίλισσα”, που επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο “El Clasico”.

Η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του αγώνα, κυρίως λόγω κάποιων μικρών σερί που πέτυχε. Ένα 8-0 την έφερε στο 8-2, ωστόσο η Εφές επέστρεψε και μείωσε στον πόντο με τον Λάρκιν να κάνει το 16-15. Ακολούθησε ένα 7-0 των Μαδριλένων, που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (25-18), με συνεχόμενα καλάθια από Χεζόνια και Ταβάρες. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Τούρκοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 25-25 με τον Τζόουνς. Ο Οτούρου με το 33-31 τους έβαλε μπροστά στο σκορ μετά από ώρα, αλλά το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά την ανάπαυλα, ξύπνησαν επιθετικά οι δύο ομάδες, ανεβάζοντας την παραγωγικότητά τους. Φοβερό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος για την Εφές, που με τα μακρινά σουτ από τους Ντάουμ, Πλάις και Τόμπσον έχτισε μία διψήφια διαφορά, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο +10 (53-43) στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ άμεσα απάντησε με σερί 10-0 και ισοφάρισε, ενώ μετά το 58-55 των φιλοξενούμενων, πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους για το 64-58. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Εφές να έχει μία διαφορά πέντε πόντων προς το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου. O Mούσα όμως ισοφάρισε σε 79-79 με δύο καλάθια και την κρίσιμη ώρα ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, όπως και ο Λάρκιν, με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο με το σκορ στο 81-81.

Εκεί δεν έλυσαν τις διαφορές τους, καθώς πήγαιναν πόντο-πόντο και ο Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων ήταν αυτός, που με δύο βολές στο φινάλε διαμόρφωσε το 91-91 και πήγε το ματς στη δεύτερη παράταση. Όλα έδειχναν πως το σύνολο του Ερντέμ Τσαν θα πάρει τη νίκη, αφού οι Πλάις, Λάρκιν και Τόμπσον πέτυχαν από ένα τρίποντο και έδωσαν στην ομάδα τους διαφορά εννέα πόντων (102-93). Ωστόσο, με σερί 9-0 η Ρεάλ και καλάθι του Χεζόνια στην εκπνοή, ισοφάρισε σε 102-102. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Ταβάρες και Οτούρου, οι οποίοι κυριάρχησαν κάτω από τις δύο ρακέτες και διαμόρφωσαν το 111-111 στο τέλος της τρίτης παράτασης. Κάπου εκεί, η Εφές έμοιαζε να μένει από δυνάμεις, άλλωστε είχε λίγες επιλογές από τον πάγκο. Μίλησε η υπεροπλία της Ρεάλ σε όλες τις θέσεις, φθάνοντας στη νίκη με το 130-126.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 38-36, 64-61, 81-81, 91-91 1η παρ., 102-102 2η παρ., 111-111 3η παρ., 130-126 4η παρ.