Άλωσε τα Λιόσια μετά από ματσάρα και προκρίθηκε στα ημιτελικά! (video)

Μετά από δύο παρατάσεις και μεγάλες συγκινήσεις, το Περιστέρι κέρδισε την ΑΕΚ με 113-99, “σκούπισε” την σειρά και πανηγύρισε μια μεγαλειώδη πρόκριση στην τελική τετράδα.

ΑΕΚ και Περιστέρι χάρισαν ένα από τα καλύτερα και πιο αγχωτικά ματς της φετινής σεζόν, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίρνει τελικά τη νίκη (113-99), έπειτα από δύο παρατάσεις, να κάνει το 2-0 κόντρα στην “Ένωση” και να κλείνει θέση στην τετράδα της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

O αγώνας

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους “πρίγκιπες δυτικής όχθης”, οι οποίοι με ένα άμεσο και δύο έμμεσα τρίποντα προηγήθηκαν με 9-2. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, μείωσε στους 4, 9-5. Κασελάκης και Μίτσελ ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους για το 16-13 υπέρ της ομάδας του Σπανούλη στο 6′. Η ΑΕΚ με ένα επιμέρους 8-0 έκανε το 21-16, με τον Ακίλ Μίτσελ να κάνει ό,τι θέλει τους ψηλούς του Περιστερίου. Η “Βασίλισσα” ήταν εντυπωσιακή και με τον Κένι Γουίλιαμς να βρίσκει ρυθμό πήρε διαφορά 9 πόντων, 25-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-18.

Με ένα 5-0 σερί μπήκε στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι, το οποίο μείωσε σε 27-23. H ΑΕΚ με τον Κένι Γουίλιαμς έκανε το 32-25 για να απαντήσει ο Μωραΐτης με τρίποντο για το 32-28. Με τους Μπίλαν και Χουγκάζ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 34-34. Το μομέντουμ ήταν με την ομάδα των δυτικών προαστίων και με τρίποντο έκανε το 37-34. Η ομάδα του Σπανούλη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, μπήκε στην εξίσωση ο Ντένμον, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 53-39. To ημίχρονο έκλεισε στο 54-41.

Η ΑΕΚ με τους Μίτσελ και Λεμάρ, μείωσε στους 7, 57-50. Οι “κυανοκίτρινοι” κρατούσαν τα ηνία και με βολές των Ντένμον και Χουγκάζ έκαναν το 66-54. Ένα γκολ φάουλ του Πιερ Οριόλα έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο, 68-59 στο 26′. Η “Ένωση” με τρίποντο του Μάιλς και πόντους των Λεμάρ και Ξανθόπουλου έκανε το 70-66. Το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα 5-0 σερί πήρε και πάλι διαφορά 9 πόντων, 75-66.

Με καλάθι του Φλιώνη η “Ένωση” έφτασε ακόμα πιο κοντά, κάνοντας το 75-70. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν αποφασισμένη και με ένα επιμέρους 7-2 έκανε το 82-72 στο 35′. Ο Κένι Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε στους 7, 82-75. Οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Ακίλ Μίτσελ, έφτασαν ακόμα πιο κοντά, στους 6, 85-79. Η “Ένωση” με 5 σερί πόντους του Λεμάρ, μείωσε στον πόντο, 86-85, 55” για το τέλος. Ο Φλιώνης στα 15” ισοφάρισε σε 87-87. Η “Ενωση” έβγαλε την άμυνα και έστειλε  το παιχνίδι στην παράταση.

Με τρομερή άμυνα ξεκίνησε η ΑΕΚ την παράταση και προηγήθηκε με 90-87, 2,40′ για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Χουγκάζ και ένα καλάθι του Χάμερ πέρασε μπροστά στο σκορ, 91-90. Ο Φρανσίσκο με τρίποντο έκανε το 94-92 με τον Γουίλιαμς να απαντά για το 95-94. Ο Ντένμον με τεράστιο σουτ διαμόρφωσε το 96-95. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία της με τον Μίτσελ από την γραμμή των βολών στα 4,2” και με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 96-96. Ο Φρανσίσκο αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση.

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης και με τον Κασελάκη αρχικά να σημειώνει μεγάλο καλάθι και στη συνέχεια να μοιράζει έτοιμο καλάθι στον Χάμερ, προηγήθηκε με 104-99. Η ομάδα των δυτικών προαστίων, ήταν πιο φρέσκο πήρε και διψήφια διαφορά, 110-99 και επί της ουσίας καθάρισε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87(κ.α), 96-96 (α’ παρ.), 99-113 (β’ παρ.)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη), Φλιώνης 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάιλς 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 16 (7/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 3 (6 ασίστ), Οριόλα 5 (2/6 σουτ), Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 27 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 22 (0/3 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντένμον 26 (2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 14 (1), Περσίδης 3, Κόλεμαν, Μωραΐτης 5 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Χουγκάζ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ)