Αγκαλιά με το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός (highlights)

Οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη με καθαρό σκορ (3-0 σετ) απέναντι στον Παναθηναϊκό και πλέον βρίσκονται μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου στη Volley League Ανδρών, έχοντας κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Με… φόρα από το μπρέικ, ο Ολυμπιακός έδειξε και πάλι ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό του, δεν έχασε σετ και μπροστά στο κοινό του στο “Κ.Γ. Μελίνα Μερκούρη”, έβαλε ισχυρές βάσεις για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, που παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος στο τρίτο σετ, ωστόσο στις λεπτομέρειες το έχασε κι αυτό και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Οι “πράσινοι” θα υποδεχθούν την προσεχή Πέμπτη (18/4, 18:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) τον Ολυμπιακό στο Μετς και η νίκη είναι μονόδρομος γι’ αυτούς, καθώς σε περίπτωση ήττας, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι θα στεφθεί πρωταθλήτρια.

(EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίδραση στην εκκίνηση του πρώτου σετ μετά τις πρώτες καλές άμυνες του Ρανγκέλ και άρχισε να χτίζει μικρές διαφορές, παίρνοντας πολλά κι από το μπλοκ του με τον Γκουσταβάο. Το 18-14 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 25-18 για τους “ερυθρόλευκους” οι οποίοι έφτασαν στο 1-0 μέσα από την πολύ καλή άμυνά τους και την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 1-4 χάρις στις επιθέσεις του Κόβαρ, όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε γρήγορα μέσα από τους άσσους τους Τζούριτς και του Στερν. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να παίζουν σε πολύ υψηλές στροφές σε άμυνα κι επίθεση, έφτασαν στο 12-7 με τον 9ο άσο τους στο ματς και πολύ γρήγορα ανέβασαν το σκορ στο 21-13, με σερί άσους απέναντι στην πολύ νωχελική άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο σετ οι “πράσινοι” αντέδρασαν μετά από την καλή εκκίνηση του Ολυμπιακού και το 11-9 και με ένα σερί 0-4, πήραν προβάδισμα με 12-14. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, παρά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ρανγκέλ για διάλογο με την εξέδρα στο 14-17, ανέβασαν τη διαφορά τους στο 16-20. Ο Ολυμπιακός εντούτοις επέστρεψε και πάλι χάρις στους νέους άσσους του Τζούριτς, ισοφάρισε σε 20-20 και πήρε και προβάδισμα 23-22 με σφάλμα στο φιλέ από τον Πρωτοψάλτη.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 μετά από ένα τρομερό ράλι και μεγάλες άμυνες από τους παίκτες του Ολυμπιακού, όμως ένα πλασέ του Τζούριτς κι ο 16ος “ερυθρόλευκος” άσσος από τον Ιντάλγκο χάρισαν στον Ολυμπιακό και το τρίτο σετ και το 2-0 στις νίκες, που τους φέρνει ένα βήμα μακριά από τον τίτλο.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24