Αγχώθηκε αλλά… έφυγε για τους “8” ο Τσιτσιπάς!

Παρ’ ότι ισοφαρίστηκε ενώ βρισκόταν με 2-0 σετ μπροστά, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του δυσκολοκατάβλητου Γιανίκ Σίνερ με 3-2. Επόμενος του αντίπαλος στο Australian Open θα είναι ο 21χρονος (Νο.71) Τσέχος, Γίρι Λεχέτσκα, στην προημιτελική φάση.

Το ξεκίνημα για τον Στέφανο Τσιτσιπά ήταν ιδανικό, μιας και έκανε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα. Στη συνέχεια προφύλαξε το σερβίς του, έως το όγδοο γκέιμ, όταν ο Σίνερ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4. Το Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης απάντησε αμέσως με μπρέικ στο μπρέικ και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 6-4 σερβίροντας.

Στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπήκε με παρόμοιο ρυθμό, παίρνοντας το προβάδισμα στο τρίτο γκέιμ με μπρέικ, με τον Ιταλό όμως να απαντάει άμεσα για το 2-2. Στο ένατο γκέιμ κατάφερε να “σπάσει” εκ νέου το σέρβις του Σίνερ για το 5-4 και να ολοκληρώσει τη δουλειά, όπως είχε κάνει και μία ώρα νωρίτερα.

Στο τρίτο σετ, το Νο.16 της παγκόσμιας κατάταξης βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο αλλά απέδειξε ότι δεν θα εγκαταλείψει εύκολα. Στο τέταρτο γκέιμ έκανε μπρέικ για το 3-1, ενώ συνέχισε να πιέζει στο σερβίς του 24χρονου. Εν τέλει έκλεισε το σετ με 6-3, μένοντας ζωντανός για ένα τέταρτο.

Ο Ιταλός είχε βρει τον καλό του εαυτό, κάτι που απέδειξε και στη συνέχεια, μιας έκανε σχεδόν αμέσως μπρέικ παίρνοντας… κεφάλι με 3-1. Ο Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να κρατήσεις τα υπόλοιπα σέρβις-γκέιμς του, οδηγώντας το ματς στο 5-4 με τον αντίπαλό του να σερβίρει για την ισοφάριση του ματς. Έτσι κι έγινε, με τον Σίνερ να κάνει το 2-2 και τον αγώνα να ξεκινάει… από την αρχή.

Το τελευταίο σετ ξεκίνησε με αμφότερους τους τενίστες να κρατάνε το σερβίς τους στα πέντε πρώτα γκέιμ, αν και ο Έλληνας πίεζε αρκετά. Το μπρέικ ήρθε στο έκτο γκέιμ, όταν ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε το τριπλό μπρέικ πόιντ και έκανε το 4-2 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στη συνέχεια, ο 24χρονος χρειάστηκε απλώς να προφυλάξει το σερβίς του, κάτι που έκανε για να πάρει το σετ με 6-3 και το ματς με 3-2.

Τα σετ: 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3