Ισοπαλία “χρυσάφι” για την Δανία | Προκρίθηκε η Τσεχία

Η πρωτοπόρος του δεύτερου ομίλου παρέμεινε στην κορυφή, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης με αντίπαλο την Κροατία και το ισόπαλο 2-2. Από την άλλη η έτερη πρώτη του πρώτου ομίλου επικράτησε με 3-1 της Ουκρανίας όπου σφράγισε και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U17.

Δανία-Κροατία 2-2

Η Δανία με την ισοπαλία απέναντι στην Κροατία με 2-2, παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου. Ο Άμπιλντμπαργκ σκόραρε στο 36ο λεπτό για την Δανία, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν με τον Κόβιτς στο 41′. Στο δεύτερο μέρος η Κροατία ανέτρεψε το σκορ με τον Μίκιτς στο 47ο αλλάζοντας τις ισορροπίες. Η Δανία είχε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε και εκείνη με τον Ριζνάες για το τελικό 2-2 που κράτησε την ομάδα του στην κορυφή του ομίλου, κάνοντας βασικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ουκρανία-Τσεχία 1-3

H Τσεχία επικράτησε με 3-1 της Ουκρανίας, σκοράροντας πολύ νωρίς με τον Μούντρι στο 12ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας, με το δεύτερο γκολ να έρχεται με τον Πένξα στο 61ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 3-0 για την ομάδα του στο τέλος της αναμέτρησης. Η Ουκρανία μείωσε με τον Ντιγκτάρ για το τελικό 3-1 από την άσπρη βούλα.//ΓΡ