Ζορίστηκε, αλλά απέδρασε από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός

Το “τριφύλλι” κατάφερε και επικράτησε με 3-2 σετ έπειτα από μία τρίωρη μάχη στην “ΠΑΟΚ Sports Arena”, τελειώνοντας έτσι τη 2η αγωνιστική της Volleyleague με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Με κορυφαίο τον Φερνάντο Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός νίκησε στις λεπτομέρειες τον “Δικέφαλο του βορρά” στη Θεσσαλονίκη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής και έφτασε τους 5 βαθμούς με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο σετ και προηγήθηκε με 3-7 και 6-11. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 11-12, αλλά οι “πράσινοι” ανέκτησαν και πάλι την χαμένη διαφορά με 12-16. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το προβάδισμα υπέρ τους με 21-23 από πρώτο χρόνο του Πετρέα, ενώ με επίθεση του Ερνάντεζ έκαναν το 0-1 με 22-25, ανοίγοντας το σκορ στο Παλατάκι.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερα πατήματα και προηγήθηκε με 9-7 και 13-11, έχοντας ένα σαφώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το προηγούμενο σετ. Ο “Δικέφαλος” συνέχισε με τον ίδιο τρόπο, βρήκε μερικές απαντήσεις και ξέφυγε με +3 (22-19) σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Κόβαρ με δύσκολη επίθεση μείωσε σε 24-23 αλλά ο Ντεν Ντρις με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για το 1-2 και ξέφυγε γρήγορα με 6-10 και 9-14. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει (11-14), αλλά οι “πράσινοι” πάτησαν και πάλι το πόδι στο “γκάζι” και με το 17-25 έπειτα από μπλοκ του Πρωτοψάλτη έκαναν το 1-2.

Στο τέταρτο σετ το “τριφύλλι” με την ψυχολογία υπέρ του προηγήθηκε με 6-9 και έβαλε από νωρίς τα δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Οι “ασπρόμαυροι” έβγαλαν ξανά αντίδραση και έφτασαν τους φιλοξενούμενους και μάλιστα προσπέρασαν με 15-13. Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα τρομερό ντέρμπι στο τέταρτο σετ, με τον “Δικέφαλο” να προηγείται με 20-16 αλλά τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και με μεγάλη ανατροπή να πιάνουν τον ΠΑΟΚ στους 23. Με μπλοκ του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός πήγε σε match ball (23-24), αλλά ο Φαν Χάρντερεν  ισοφάρισε και έστειλε το ματς σε παράταση.

Με καλό σερβίς και άσσο του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 4-6, ενώ ο Ερνάντεζ με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 5-8 στην αλλαγή τερέν. Οι “πράσινοι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και βάζοντας στο παιχνίδι τους και το μπλοκ, ξέφυγαν με 6-11 δια χειρός Κόβαρ και το “τριφύλλι” πήρε το σημαντικό δίποντο με 10-15 και 2-3.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 17-25, 29-27, 10-15.