Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γερμανίας

H Eλλάδα ηττήθηκε με 3:0 από την οικοδέσποινα του 3ου oμίλου και έκανε ξεκίνημα με το αριστερό στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ντίσελντορφ.

Η νεανική Εθνική ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό των “πάντσερ” αλλά σε καίρια σημεία και των τριών σετ οι Γερμανίδες είχαν τη λύση με την Ελλάδα να πληρώνει τα λάθη κυρίως σε μπλοκ-άμυνα και επίθεση. Πάντως, η Ελλάδα πλησίασε στην κατάκτηση ενός σετ προς το τέλος του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε στην αρχική εξάδα την Ανθούλη στη διαγώνιο, Νικολογιάννη και Στράντζαλη ως ακραίες, Λαμπρούση και Καλαντάτζε στο κέντρο, Κωνσταντίδου στην πάσα με λίμπερο την Αρτακιανού.

Η Εθνική είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 3ο σετ καθώς προηγήθηκε με 24-21, αλλά και πάλι τα λάθη έδωσαν ελπίδες στην Γερμανία, καθώς όχι μόνο ισοφάρισε σε 24-24 αλλά πήρε το ματς με το 27-29.

Στα δύο πρώτα σετ, οι Γερμανίδες είχαν τον έλεγχο, δίχως όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο πρώτο σετ με φόρα από το υπέρ τους 10-4 και 16-11 κατόρθωσαν μέχρι το τέλος να κρατήσουν και να φτάσουν στο 29-27. Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα με 0-4, έφτασε σύντομα στην ισοφάριση (7-7) αλλά τα λάθη κυρίως στην επίθεση έκριναν και αυτό το σετ υπέρ των Γερμανίδων με 24-20.

Ανταγωνιστική και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, η Ελλάδα στο τρίτο σετ φανέρωσε αρετές που έλλειψαν νωρίτερα και με πρωταγωνίστρια την Κωνσταντινίδου και την ανεβασμένη Ανθούλη, πλησίασε να πάρει το πρώτο σετ στην διοργάνωση.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 27-29 σε 88′

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 19 (15/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 7% άριστες), Λαμπρούση, Καλαντάτζε 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Στράντζαλη 10 (9/34 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Τοντάι 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σπανού, Ξανθοπούλου, Τσιτσιγιάννη.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Κάστνερ 1 (1 μπλοκ), Αλσμάιερ 12 (10/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Στίγκροτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 31% άριστες), Όρθαμ 2 (2/5 επ.), Σέλτζελ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Βέιτζελ 9 (6/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πογκανί (λ, 88% υπ. – 44% άριστες), Στάουτζ 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Τσέκουλαβ, Στρούμπε, Μάσε 1 (1/2 επ.).