Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Με… τρίποντο συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο “Δικέφαλος του Βορρά”, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3:0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, έχοντας πολύ καλή επιθετική συμπεριφορά (60%), η οποία του έδωσε από νωρίς το προβάδισμα (8:3). Στα μέσα του σετ η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (16:7), με τους “ασπρόμαυρους” να αποδεικνύουν την αγωνιστική ανωτερότητα τους. Με τους Γιόρνα και Βαν Ντεν Ντρις να είναι “ζεστοί”, οι γηπεδούχοι έκαναν με σκορ σετ 25:13 το 1:0.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει από νωρίς το προβάδισμα (8:5), το οποίο συνέχισε να αυξάνει (16:8). Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι παίκτες του “Δικεφάλου” συνέχισαν να έχουν μεγάλο προβάδισμα σε κομβικό σημείο (21:14). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο με 25:20 ο ΠΑΟΚ έκανε το 2:0.

Στο τρίτο σετ, ο “Δικέφαλος” δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στη Σκύδρα να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (8:4). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο, και πήρε τα “ηνία” του παιχνιδιού (16:14). Ο Αριστοτέλης έδειξε “σφυγμό” στο παιχνίδι, ωστόσο η αγωνιστική ανωτερότητα του “Δικεφάλου” δεν άφησε περιθώρια, κερδίζοντας το σετ με 25:19 και “έγραψε” το τελικό 3-0.//

Τα σετ: 25:13, 25:20, 25:19