Επέστρεψε στις νίκες και διατηρήθηκε στην κορυφή (highlights)

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε άμεσα το… σοκ της απώλειας του Σούπερ Καπ από τον ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα του και επικράτησε με 3-1 της μαχητικής Κηφισιάς στο “Κ.Γ. Μελίνα Μερκούρη”, εδραιώνοντας τη βαθμολογική του θέση στην κατάταξη της Volley League.

Οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι έδειξαν από την αρχή διάθεση για να… καθαρίσουν την ομάδα των βορείων προαστίων. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 25-13. Στο επόμενο όμως, το σύνολο του Κώστα Χριστοφιδέλη έβγαλε… αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 6-3 και παρά το γεγονός ότι ήρθε η ισοφάρισε πίσω από το σέρβις του Τζούριτς, έπειτα έφτασαν και στο 10-8. Στη συνέχεια βρέθηκαν ακόμα και στο +4 (17-13), δείχνοντας έτοιμοι για την ισοφάριση. Εν τέλει τα κατάφεραν, φέρνοντας το ματς στα… ίσα με το 25-22.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά συνέχισε να… σοκάρει τους γηπεδούχους, μιας και βρέθηκε μπροστά με 3-2. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι… ξύπνησαν. Ο Ιντάλγκο ηγήθηκε της αντεπίθεσης και με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0, έστειλε την ομάδα του στο +7 (10-3). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το 2-1 ήταν… θέμα χρόνου και αυτό δεν το άλλαξε ούτε ο διαρκής εκνευρισμός του Τράβιτσα με τις αποφάσεις των διαιτητών. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το σετ με 25-15 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

Το τέταρτο σετ όμως είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται ξανά ανταγωνιστικοί. Οι παίκτες του Χριστοφιδέλη έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με τρεις πόντους (11-8). Ο Ολυμπιακός απάντησε και έφτασε στο 15-15 με ένα επί μέρους 7-4 για να κάνει… ντέρμπι το σετ. Ο Κουμεντάκης πήρε έναν κρίσιμο άσο βάζοντας την ομάδα του στο +2 (17-15). Το σύνολο του Καστελάνι διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση στη συνέχεια, φτάνοντας με… άνεση στο 25-21, κατακτώντας το σετ και κερδίζοντας το ματς με 3-1.

Τα σετ: 25-13, 22-25, 25-15, 25-21