Του έβαλε… δύσκολα η Μακάμπι

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο του αγώνα για τη φάση των “16” του Challenge Cup, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ από την ομάδα του “λαού”.

Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 σετ από την Μακάμπι γνώρισε ο ΠΑΟΚ για τους “16” του Challenge Cup και πλέον στρέφεται στον επαναληπτικό αγώνα στη Θεσσαλονίκη (15/12), προκειμένου να “κυνηγήσει” την ανατροπή και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν “αέρα” 2 πόντων (14-12) μετά το αποτυχημένο σερβίς του Ντεν Ντρις που πήγε στο φιλέ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με πρωταγωνιστή στα μπλοκ του τον Βουλκίδη, ο οποίος ισοφάρισε στη συνέχεια σε 16-16. Τα λάθη του “Δικέφαλου” έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στους Ισραηλίτες (22-19), ωστόσο οι Κόστα, Γιόρνα και Ντεν Ντρις βοήθησαν τους Θεσσαλονικείς να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Χάρη σε δυο λάθη στα σερβίς των γηπεδούχων, το σύνολο του Μιλενκόσκι, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 27-25, κάνοντας το 1-0 στα σετ της αναμέτρησης.

Με πρωταγωνιστές τους Κόστα και Ράπτη, ο “Δικέφαλος του Βορρά” μπήκε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο σετ. Η Μακάμπι απάντησε με τους Σοκόλοφ και Σαφόνοφ, με τον τελευταίο να παίρνει πόντο με χτύπημα στην ευθεία για το 6-5. Ο Γιόρνα όμως έδωσε προσωρινά κάποιες λύσεις στους φιλοξενούμενους, ωστόσο το προβάδισμα ήταν διαρκώς πλέον υπέρ της ομάδας από το Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Μιλενκόσκι δεν μπόρεσε να βρει καλό ρυθμό στην επίθεσή της και μετά από άστοχο σερβίς του Ντεν Ντρις βρέθηκε στο -5 (19-14). Οι Ισραηλίτες κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Οι άσοι του Σαφόνοφ και τα λάθη των παικτών του κόουτς Μιλενκόσκι έφεραν την Μακάμπι στο +5 (8-3) στην αρχή του τρίτου σετ. Τα μπλοκ του Μπατσκάλα στον Κόστα και οι πόντοι Φόγιερ έδωσαν εκ νέου αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει τίποτα σωστά από όσα έκανε στα προηγούμενα σετ και η ομάδα του “λαού” πήρε το σετ με 25-17, για το 2-1, ανατρέποντας έτσι το εις βάρος της σκορ στο παιχνίδι.

Βουλκίδης και Ντεν Ντρις μπήκαν δυναμικά για τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο τέταρτο σετ, ωστόσο οι Γκράσο και Σαφόνοφ συνέχισαν να δίνουν… άλλο επίπεδο στους γηπεδούχους. Τα λάθη του ΠΑΟΚ, σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες των Ισραηλιτών, όπως τα μπλοκ τους στον Γιόρνα, έφεραν το προβάδισμα στο +4 για την Μακάμπι (19-15). Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το πόδι τους στο “γκάζι”, φτάνοντας το ματς στην ισοπαλία, ωστόσο μια προσπάθεια του Ντεν Ντρις κατέληξε άουτ σύμφωνα με τους διαιτητές του αγώνα και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν και αυτό το σετ με 32-30 αυτή τη φορά για το 3-1 και την ολική ανατροπή στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των “16” του Challenge Cup.

Τα σετ: 25-27, 25-22, 25-17, 32-30