Τεράστια ανατροπή και πρόκριση για Μανδηλάρη και Κανέλλο

Στις 12 καλύτερες ομάδες του τουρνουά της Πολωνίας προκρίθηκε η Εθνική ομάδα, η οποία επικράτησε με 2-1 σετ των Ισπανών Μονφόρτ και Πέρεθ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, το ελληνικό δίδυμο κατάφερε να επιβληθεί των Ισπανών με 2-1 σετ (12-21, 28-26, 15-13) και πλέον θα διεκδικήσει την είσοδό του στην καλύτερη “8αδα” απέναντι στους Αυστριακούς Τράμερ και Φριντλ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές και ήταν ισόπαλες στο σκορ μέχρι το 7-7 με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν 9-7 και σε 13-11 με επιμέρους σκορ 8-1 πήραν το σετ με 21-12.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης υπήρχε ξανά “μάχη” πόντο με πόντο στην αρχή, με το ελληνικό δίδυμο να ξεφεύγει 13-11, αλλά στο 14-12 οι Ισπανοί με δικό τους σερί έφτασαν στο +2 (14-16). Λίγο αργότερα οι Έλληνες διεθνείς αντέδρασαν και ο Μανδηλάρης με μπλοκ ισοφάρισε αμέσως σε 18-18. Οι Ισπανοί δεν “τελείωσαν” το ματς, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πάρει το σετ με καλά τελειώματα του Μανδηλάρη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τάι μπρέικ, το εντυπωσιακό 4-0 με το οποίο άρχισε η Εθνική ομάδα, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, αλλά ο άσος του Κανέλλου με τη βοήθεια του φιλέ έφερε ξανά τη διαφορά στο +3 (10-7). Με πετυχημένο μπλοκ, από τον Μανδηλάρη, η “γαλανόλευκη” έφτασε σε ματς μπολ. Ο Κανέλλος δεν τα κατάφερε με την πρώτη, ωστόσο στην επόμενη επίθεση δεν αστόχησε και έτσι η Ελλάδα πανηγύρισε την ανατροπή με 2-1 σετ και παράλληλα την πρόκριση στις καλύτερες 12 ομάδες του τουρνουά.