Τελικός… Ευρώπης στο Ζηρίνειο

Mε στόχο την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη και το ευρωπαϊκό “εισιτήριο”, η Κηφισιά φιλοξενεί στις 18:00 τον Φοίνικα Σύρου, με τους γηπεδούχους να κρατούν το πλεονέκτημα της έδρας.

Μετά την άνετη νίκη με 3-0 σετ μέσα στη Σύρο, η Κηφισιά θέλει να κάνει το 2/2, στοχεύουντας στην κατάκτηση της 5ης θέσης στη βαθμολογία της Volley League Ανδρών, καθώς φιλοξενεί στις 18:00 τον Φοίνικα στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι με… φόντο ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο” για τη νέα χρονιά.

Η Κηφισιά σε τρεις αγώνες φέτος μετράει ισάριθμες νίκες κόντρα στους “πειρατές” και θα είναι το τελευταίο της εντός έδρας ματς, καθώς η 5η θέση θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στη Σύρο. Για την ιστορία, σε 35 αγώνες ο Φοίνικας προηγείται στις νίκες της Κηφισιάς με 20-15.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Στον πρώτο αγώνα στη Σύρο κάναμε μία σημαντική νίκη που αποτελεί το πρώτο βήμα στη σειρά. Για να έχει αξία όμως, πρέπει να υπάρχει ανάλογο αποτέλεσμα και στο Ζηρίνειο την Κυριακή. Θέλουμε τη νίκη και μάλιστα με καλή απόδοση. Αξίζουν οι αθλητές μου να κλείσουν τη χρονιά με μία καλή αγωνιστική εικόνα. Προετοιμαζόμαστε για το παιχνίδι της Κυριακής προκειμένου να παρουσιαστούμε απόλυτα έτοιμοι. Πρέπει να έχουμε, πίστη, θέληση και μεγάλη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.Είναι ένα παιχνίδι το οποίο πρέπει να νικήσουμε εμείς με την απόδοσή μας και όχι να το χάσει ο Φοίνικας. Είναι το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή περίοδο και θέλουμε δίπλα μας τους φιλάθλους μας.Θα χαρούμε πολύ να είναι δίπλα μας και να μας βοηθήσουν στην προσπάθεια μας για την κατάκτηση της 5ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη».

Ο διαγώνιος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Στεφάν Οκοσάνοβιτς δήλωσε: «Στη Σύρο παίξαμε πολύ καλά και είμαι περήφανος για την ομάδα και τους συμπαίκτες μου.Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι απέναντι στον Φοίνικα στο Ζηρίνειο την Κυριακή. Πρέπει να μείνουμε απόλυτα συγκεντρωμένοι στο αγωνιστικό μας πλάνο, να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας, προκειμένου να πάρουμε τη νίκη και την 5η θέση».

Το λίμπερο του Φοίνικα Σύρου, Δημήτρης Κωνσταντινίδης είπε: «Έχουμε και την ικανότητα και την επιθυμία να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και αυτό θα προσπαθήσουμε μέχρι τον τελευταίο πόντο. Στο πρώτο παιχνίδι είχαμε τις ευκαιρίες μας σε αρκετά σημεία να πάρουμε προβάδισμα, δεν τελειώσαμε όμως κάποιες κρίσιμες μπάλες, το έκανε ο αντίπαλος και ήρθε το αποτέλεσμα που ήρθε. Αντικειμενικά η ψυχολογία της ομάδας μας δεν είναι η καλύτερη, αλλά είμαστε όλοι επαγγελματίες αθλητές και πρέπει να κάνουμε το καλύτερο, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πρόκειται για μια σειρά αγώνων στην οποία δεν παίζουν ρόλο τα σετ, αλλά μόνο η νίκη. Τη θέλουμε λοιπόν την Κυριακή, ώστε να φέρουμε τη σειρά στη Σύρο. Όλοι οι αθλητές έχουμε την ικανότητα αλλά και την επιθυμία να το αναστρέψουμε και να τερματίσει η ομάδα στη 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Θα το προσπαθήσουμε μέχρι τον τελευταίο πόντο».//