Τα έκανε… εύκολα ο Ολυμπιακός στην Κρήτη

Ο Ολυμπιακός, πέρασε και από την έδρα του ΟΦΗ με 3-1 για την 8η αγωνιστική της Volleyleague, έκανε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και από νωρίς κατάφερε να πάρει μία διαφορά τριών πόντων (5-2) με τρεις από τον Σικουκού, με τους δύο από αυτούς να είναι άσοι. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι Κρητικοί ήταν συγκεντρωμένοι και με τον πόντο του Ροντρίγκο, έφτασαν στο 9-5. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στον πόντο (12-11) και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Σικουκού και το λάθος του Τραβίτσα, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα 19-13 και έδειχνε ότι δύσκολα θα χάσει το πρώτο σετ. Κάτι το οποίο δεν έγινε, με τον Σικουκού να σημειώνει τον τελευταίο πόντο, κάνοντας το 25-20 και έδωσε το 1ο σετ στην ομάδα του.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ηράκλειου βρισκόταν και πάλι μπροστά με 5-2, με τον πόντο του Τζάρβιτς. Οι “ερυθρόλευκοι” στη συνέχεια ανέβασαν… στροφές και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 11-10 χάρη στην άστοχη προσπάθεια του Τζάρβιτς. Οι Κρητικοί κρατούσαν κοντά τη διαφορά, μέχρι τον πόντο του Ροντρίγκο, που διαμόρφωσε το 21-19. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν ένα σερί τριών πόντων και ανέβασαν τη διαφορά σε 24-19, μετά τις άστοχες επιθέσεις των Σικουκού και Αντάμι και πήραν το δεύτερο σετ με 25-21, όταν έστειλε τη μπάλα εκτός ο Δαρίδης. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1.

Σε ένα ανταγωνιστικό ματς, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας διάθεση και οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 5-4, μετά τον πόντο από το μπλοκ του Τράβιτσα. Ο ΟΦΗ με τον πόντο του Ροντρίγκο, πήρε μία καλή διαφορά με 8-4, αλλά με μία αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, αρχικά ισοφάρισε με το μπλοκ του Λινάρδου, ενώ πέρασε μπροστά με τον Ζουπάνι, ο οποίος διαμόρφωσε το 9-8. Ο Ροντρίγκο, έκανε το 9-9 και από κει και πέρα οι Πειραιώτες με ένα επιθετικό… κρεσέντο, σημείωσαν 11 συνεχόμενους πόντους, έκαναν το 20-9 και ουσιαστικά “κλείδωσαν” το δεύτερο σετ. Το 2-1, υπέρ των Πειραιωτών έγινε τελικά μετά το λάθος του Ροντρίγκο, με το σκορ να γίνεται 25-13.

Το 4ο σετ, έδειξε από την αρχή ότι θα είναι και το… τελευταίο. Ο Ολυμπιακός από την αρχή έδειξε ποιος είναι το “αφεντικό” και… έχτισε μία ασφαλή διαφορά 6 πόντων, ανεβάζοντας το σκορ σε 7-1. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” δεν το επέτρεψαν και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, καθώς το καλύτερο που έκανε ο ΟΦΗ ήταν να μείωσε σε 14-10 με τον Ροντρίγκο. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες, με αρκετά λάθη από την αντίπαλη ομάδα, αλλά και με πόντους των Τράβιτσα, Ζουπάνι και Παγένκ “καθάρισε” το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το σκορ στο τελικό 25-13. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 και πήρε τη νίκη, απέναντι στον αξιόμαχο ΟΦΗ.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 13-25)

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβιτς 6, Χήρας 3, Σικούκου 13, Αντάμι 7, Βαϊόπουλος 7, Αμπράο 10,Τσαδήμας, Τσαλικιάν, Γκώνας 1

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15, Ζουπάνι 14, Τράβιτσα 8, Δαλακούρας 8, Λινάρδος 2, Ιντάλγκο 6, Τζιάβρας,, Στερν, Παπαγγελόπουλος 5, Κουμεντάκης 2, Χανδρινός 11.//