Συνεχίζει απτόητος ο ΠΑΟΚ! (video)

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φοίνικα Σύρου και να επικρατήσει με 3-1 σετ στο “PAOK Sports Arena” για την 16η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ  κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο “Παλατάκι” για την 16η αγωνιστική της Volley League. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 3-1 σετ έπιασε τους 39 βαθμούς και στις δύο αγωνιστικές που απομένουν με Άθλο στην Ορεστιάδα και τον Ολυμπιακό πάλι στην έδρα του, θέλει τουλάχιστον 2 βαθμούς για να κλειδώσει την 2η θέση. Υπό προϋποθέσεις ελπίζει και για την πρώτη θέση αλλά θα πρέπει ο Ολυμπιακός να χάσει βαθμό στον αγώνα με τον ΟΦΗ στου Ρέντη την 17η αγωνιστική. Αντίθετα, ο Φοίνικας μετά από αυτή την ήττα κινδυνεύει να μείνει εκτός ημιτελικών πλέι οφ καθώς έμεινε στους 27 βαθμούς και στο -4 από τον Μίλωνα που είναι στην 4η θέση με 31. Μάλιστα την 17η αγωνιστική ο Φοίνικας θα υποδεχτεί τον Μίλωνα, ενώ στην 18η αγωνιστική ο Μίλων θα υποδεχτεί τον Άθλο Ορεστιάδας και ο Φοίνικας παίζει στην έδρα του Αριστοτέλη.

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές του τον Ντεν Ντρις και τον Ράπτη, προηγήθηκε στην αρχή του πρώτου σετ με 6-3, όμως ο Φοίνικας απάντησε άμεσα και με άσσο του Τζούριτς, μείωσε στο ελάχιστο (6-5). Τα μπλοκ των γηπεδούχων και κυρίως του Γιόρνα, έδωσε στη συνέχεια προβάδισμα 5 πόντων (10-5) στο “Δικέφαλο του Βορρά”, αλλά οι Κλίκενμπεργκ και Παπαλεξίου έδωσαν λύσεις στους “πειρατές”, οι οποίοι έφεραν το ματς στην ισοπαλία (12-12). Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι στο πρώτο σετ με τον Ντεν Ντρις να δίνει σετ-πόιντ στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν το τσεκ, όμως δεν άλλαξε τίποτα και ο Γιόρνα “καθάρισε” το πρώτο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 25-23, για το 1-0 υπέρ της ομάδας του κόουτς Μιλενκόσκι.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν ξανά πιο δυναμικά. Ο Βουλκίδης με εξαιρετική προσπάθεια και ο Γιόρνα με πάιπ, έδωσαν το +3 (5-2) στους γηπεδούχους, όμως οι Νησιώτες αντέδρασαν με τους Φρομ και Ιερεθουέλο, ισοφαρίζοντας αργότερα σε 6-6. Το πλασέ του Κλίκενμπεργκ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλέον είχαν το… μομέντουμ. Το σερί της ομάδας του κόουτς Στάνισιτς έληξε με τέλειο πλασέ του Ράπτη, ο οποίος ισοφάρισε σε 13-13. Ο Τζούριτς κυριάρχησε, δίνοντας προβάδισμα 4 πόντων (15-19) στην ομάδα του σε κομβικό σημείο. Ο Φοίνικας είχε τον έλεγχο στο δεύτερο σετ και έφτασε στο σετ-πόιντ με πόντο του Φρομ, ενώ ο Σωτηρίου “καθάρισε” την υπόθεση, διαμορφώνοντας το 25-20 για την ομάδα της Σύρου, η οποία ισοφάρισε σε 1-1.

Τα μπλοκ του Σκρεντάου και ο πόντους του Ντεν Ντις στη μικρή διαγώνιο, έφεραν προβάδισμα 4 πόντων (6-2) στην αρχή του τρίτου σετ. Οι Ιερεθουέλο και Μιχάλοβιτς έδωσαν απαντήσεις σε εκείνο το σημείο για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας αισθητά (9-7), όμως ο ΠΑΟΚ πάτησε το πόδι στο “γκάζι” τότε. Ο Κοκκινάκης με ένα φοβερό χτύπημα, αλλά και ο Ντεν Ντρις με φοβερές ατομικές προσπάθειες, έδωσαν το +7 (15-8) στους Θεσσαλονικείς. Η ομάδα του Στάνισιτς δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν και έτσι ο “Δικέφαλος του Βορρά” με συνοπτικές διαδικασίες, πήρε το τρίτο σετ με 25-13, ανακτώντας τα ηνία στο προβάδισμα του ματς (2-1 σετ).

Οι Μιχάλοβιτς και Τζούριτς ξεκίνησαν “ζεστοί” στο τέταρτο σετ του ματς δίνοντας ισχνό προβάδισμα (3-5) στους Συριανούς. Στη συνέχεια, το σύνολο του κόουτς Μιλενκόσκι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να μειώσει  στο ελάχιστο (8-9) με πόντο στον πρώτο χρόνο δια χειρός Βουλκίδη. Οι δυο ομάδες συνέχισαν τις μεγάλες “μάχες”, με το “Δικέφαλο του Βορρά” να ανακτά ξανά το προβάδισμα με 12-10 χάρη σε πόντο που πήρε ο Ράπτης. Το μονό μπλοκ του Σκρεντάου στον Τζούριτς έδωσε το +4 (16-12) στους γηπεδούχους, όμως ο Φοίνικας… δεν το έβαζε κάτω. Ο άσσος του Γουόλς έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ σε κομβικό σημείο (21-16), όμως οι Μιχάλοβιτς, Τζούριτς και Φρομ με ένα επιθετικό “κρεσέντο” μείωσαν στους 3 πόντους (23-20). Ο Ντεν Ντρις έδωσε το ματς-πόιντ στην ομάδα του και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με έναν φοβερό άσσο έκανε το 25-20 και το 3-1 σετ αντίστοιχα για μια σπουδαία… καθαρή νίκη για τους Θεσσαλονικείς.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 25-13, 25-20

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδης Σ., Γραμματεία: Κουμπλή.