Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός

Στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Volley League, οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας, πήραν ένα ακόμα καθαρό τρίποντο και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής.

Μετά τη σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού επέστρεψε στη “μάχη” της Volley League και νίκησε με 3-1 σετ τον Άθλο Ορεστιάδας στο κλειστό του Ρέντη, “Μ. Μερκούρη”. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε τις 11 νίκες σε 12 ματς στο πρωτάθλημα και… απομακρύνθηκε ξανά στους πέντε βαθμούς από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ. Από την άλλη, το σύνολο του Θεόδωρου Χουσίδη παρέμεινε στην 8η θέση, με απολογισμό 3 νίκες και 9 ήττες.

Oι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με τους “ερυθρόλευκους” όμως να βγάζουν αντίδραση και να περνούν σε θέση οδηγού στα μέσα του σετ (11-10). Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της (16-11), φτάνοντας σε μία εύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Άθλος Ορεστιάδας ήταν και πάλι καλός και μάλιστα ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ με σκορ 25-21. Στα επόμενα δύο σετ, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την μπλοκ – άμυνα, έχοντας παράλληλα και πολύ καλά στατιστικά από το σερβίς. Οι Πειραιώτες έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, ενώ πήραν εύκολους πόντους από κόντρα επιθέσεις. Το προβάδισμα στα σετ ήρθε με σκορ 25-21, ενώ το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε με το 25-20 στο τέταρτο σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-21, 25-19)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων, ενώ του Άθλου Ορεστιάδας από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 24 (22/35 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Χανδρινός 7 (4/16 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης (λ.), Δαλακούρας 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ).

Άθλος Ορεστιάδας (Θοδωρής Χουσίδης): Γκλάντστοουν 10 (8/11 επ., 2 άσσοι), Ντε Πρα 15 (15/39 επ.), Κασαμπαλής 1 (0/2 επ., 1 άσος), Αλγκούλ 8 (3/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (5/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Γκένοφ 16 (15/35 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 38% άριστες) / Βελούδης (λ., 45% υπ. – 40% άριστες), Τσολακίδης.//