Στραβοπάτημα για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη

Ο Άρης… αιφνιδίασε τις “ερυθρόλευκες”, επικρατώντας μετά από ένα συναρπαστικό ματς, με 3-2 σετ για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός μετά την καλή του παρουσία στη Ρουμανία, αιφνιδιάστηκε από τον 8ο της βαθμολογίας, Άρη και ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη με 3-2 σετ για την 18η “στροφή” της Volley League Γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες”, που δεν είχαν την Μίλτσα Κούμπουρα, μπήκαν… νωθρές στο ματς και έχασαν το πρώτο σετ άνετα με 25-18, όμως στο δεύτερο σετ του αγώνα, κατάφεραν να βελτιώσουν αισθητά την εικόνα τους στο τέλος και χάρη σε μπλοκ-πλασέ της Γουίντερς να πάρουν το σετ με 27-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια και στο τρίτο σετ αντίστοιχα, οι “κίτρινες” είχαν το “πάνω χέρι”, όμως η ομάδα του Πειραιά πάτησε το πόδι στο “γκάζι” με πρωαγωνίστριες τις Εμμανουηλίδου και Τσιτσιγιάννη. Ο Ολυμπιακός πήρε τα… ηνία, παίρνοντας το τρίτο σετ με 28-25, όμως οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 7-4, υπέπεσε σε αρκετά λάθη, με την Τσούμπα να παίρνει… φωτιά και να δίνει ισχνό προβάδισμα στην ομάδα της. Το μπλοκ της Γενιτσαρίδη έδωσε ματς πόιντ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και εν συνεχεία ο άσσος της Κοσμά, έκανε το 15-12 για τη σπουδαία νίκη του Άρη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12) σε 113′.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Σιδηράς, Αλεξίου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.