Στην κορυφή οι “πράσινες” | Επέστρεψε στις νίκες η “Ένωση”

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και επικράτησε στην Θεσσαλονίκη των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ. Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που μετά τις δύο σερί ήττες, πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΑΟ Θήρας, “γκρεμίζοντας” την ομάδα της Σαντορίνης από την κορυφή της βαθμολογίας.

Με το τρίποντο οι “πράσινες” ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενες παράλληλα την ήττα του ΑΟ Θήρας από την ΑΕΚ. Τα Πεύκα παρέμειναν στην 8η θέση με 10 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Με κόντρα επίθεση της Μορένο τα Πεύκα προηγήθηκαν με 19-17, αλλά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 20-21 με μπλοκ της Άτκινσον. Η Αμερικανίδα διαγώνια έκανε και το 22-23 αλλά η συνέχεια άνηκε στις γηπεδούχες. Η Νικόλοβα ισοφάρισε (23-23), η Δρακουλίδου με μπλοκ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της και στην συνέχεια η Κάτγουορθ έκανε το 25-23.

Το δεύτερο σετ άνηκε στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 3-8 και 6-14, για να κάνει το 1-1 σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες με τα σερβίς της Παπαφωτίου προηγήθηκαν με 0-7, αλλά γρήγορα τα Πεύκα αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 9-9 με επίθεση της Μορένο. Το σετ ήταν ντέρμπι και κάθε φορά που οι πράσινες περνούσαν μπροστά στο σκορ, έβλεπαν τα Πεύκα να επιστρέφουν στο σετ. Με το σκορ στο 19-19 ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-3 με πρωταγωνίστρια την Άτκινσον σε σερβίς και επίθεση για να γίνει λίγο αργότερο το 20-25.

Στη θέση του οδηγού ήταν ο Παναθηναϊκός και στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και με την Μεταξά να κάνει τη διαφορά, οι πράσινες προηγήθηκαν με 13-20. Τα Πεύκα δεν το έβαλαν κάτω και με σέρβερ την Κάτγουορθ μείωσαν σε 17-20, μέχρι να δώσει τη λύση η Καρκάσες για τον Παναθηναϊκό (17-21). Το σετ τελείωσε με 19-25 μετά από άουτ επίθεση της Μορένο για το τελικό 1-3.

Στο παιχνίδι της ΑΕΚ με ΑΟ Θήρας, η “Ένωση” αγωνίστηκε χωρίς τη Μιροσλάβα Πάσκοβα και τη Σοφία Κοσμά (ίωση), με τον Γιουνούς Οσάλ να χρησιμοποιεί ως τρίτη ακραία την Άννα Καλαντάτζε (μάλιστα ήταν βασική στο δ’ σετ) εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα 10 παραπάνω λάθη που έκανε η ομάδα της Σαντορίνης στο ματς (19 έναντι 29).

Ο ΑΟΘ μόνο στο β’ σετ λειτούργησε εξαιρετικά (το μοναδικό που είχε λιγότερα λάθη από την ΑΕΚ, 5 έναντι 7) καθώς εκεί είχε 9 (από τα 14 συνολικά) μπλοκ κρατώντας την ΑΕΚ μόλις στο 25% στην επίθεση.

Στα άλλα τρία όμως η “Ένωση” ήταν πολύ καλύτερη πάνω στο φιλέ (46% μέσο όρο στην επίθεση έναντι 35%, 12-5 τα μπλοκ) και έφτασε δίκαια στη νίκη.