Στην Ευρώπη η Κηφισιά

Η ομάδα των βορείων προαστίων κατέκτησε την πέμπτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών, παίρνοντας το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα στη Σύρο.

Η Κηφισιά απέδρασε με σπουδαία νίκη 3-0 σετ από τη Σύρο και έτσι κατέκτησε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, όπως και την πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Volley League Ανδρών.

Η Κηφισιά για τρίτη φορά μέσα στην φετινή σεζόν νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα και κατέκτησε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League εξασφαλίζοντας και εισιτήριο για τα Ευρωπαϊκά κύπελλα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη επιβλήθηκε με 3-0 σετ και με νίκες 2-1 πήρε την 5η θέση στην τελική κατάταξη, αφήνοντας την 6η για τον Φοίνικα.

Είναι η τρίτη φορά στην ιστορία που ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς εξασφαλίζει την έξοδο του στην Ευρώπη αλλά η πρώτη, εκτός απροόπτου, που θα κάνει χρήση του δικαιώματος του να αγωνιστεί. Οι Οκοσάνοβιτς, Ρικάρντο, Τσέιβνερς ήταν κορυφαίοι της Κηφιαιάς. Αντίθετα, ο Φοίνικας πήρε την 6η θέση που είναι η χειρότερη από το 2017 όπου και πάλι είχε πάρει την 6η θέση. Από το 2010 μέχρι και το 2023 ο Φοίνικας είναι μαζί με τον Ολυμπιακό οι δύο μοναδικές ομάδες που είναι μόνιμα εντός της πρώτης 6αδας.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 23-16 και ο Φοίνικας ισοφάρισε 25-25. Το σετ κρίθηκε με επίθεση του Ρικάρντο και μπλοκ του Σπηλιώτη. Στο δεύτερο σετ οι “πειρατές” προηγήθηκαν 20-17 και 22-20 και η Κηφισιά έκανε ανατροπή με σερί 3-0 που της έδωσε προβάδισμα 22-23 αλλά και δύο πόντους από Τσέιβερς (επίθεση) και Μορέιρα (μπλοκ) κάνοντας το 28-26 και το 2-0. Στο τρίτο σετ το 16-20 για την ομάδα των βορείων προαστίων έγινε 22-20 για τον Φοίνικα με σερί 6-0 αλλά η Κηφισιά πάλι έκανε την ανατροπή και τελείωσε το τρίτο σετ και τον αγώνα όπως και στο δεύτερο σετ με Τσέιβερς (επίθεση) και Μορέιρα (μπλοκ) κάνοντας το 26-24 και το 3-0.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 26-28, 24-26) σε 98΄.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πρέντζας. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.