Σπουδαίο “τρίποντο” για τον Ηλυσιακό

Το σύνολο της Κάταλιν Κις κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ επί της Λαμίας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Σπουδαίο τρίποντο που τον βάζει στην διεκδίκηση μίας θέσης για τα πλέι οφ πανηγύρισε ο Ηλυσιακός στη Λαμία. Η ομάδα των Ιλισίων επικράτησε με 3-1 σετ του Α.Ο.Λ. και έπιασε το Μαρκόπουλο στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα των Ιλισίων για να περάσει στη βαθμολογία την ομάδα των Μεσογείων θα χρειαστέι να έχει περισσότερους βαθμούς, καθώς ο Α.Ο.Μ. υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ηλυσιακό στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε από νωρίς (3-11) και παρά τη προσπάθεια της Λαμίας να μειώσει (17-20) έγινε το 0-1 με 18-25. Αντίθετο σκηνικό στο δεύτερο σετ, με τη Λαμία να πιέζει στο σερβίς και με καλό μπλοκ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με 25-16. Στο τρίτο σετ μετά το 7-5 ο Ηλυσιακός ανέβασε στροφές, πήρε προβάδισμα (15-18), αλλά τη Λαμία να ισοφαρίζει σε 19-19. Με επίθεση της Πένε ο Ηλυσιακός είχε τρία σετ μπολ (21-24), η Λαμία κατάφερε να μειώσει στον πόντο (23-24) με μπλοκ της Κτιστάκη αλλά και πάλι η Πένε σκόραρε για το 23-25. Από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει και στο τέταρτο σετ η Λαμία, με τον Ηλυσιακό να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση και με κορυφαία την Πένε τελείωσε το παιχνίδι με 20-25 για το 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 23-25, 20-25) σε 104′

Διαιτητές: Χλωρός, Μαυράκης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Στάικος, Μπόλης, Γραμματεία: Καραβάνα.