Σημαντικό βήμα πρόκρισης για το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά με 3:0 σετ της ελβετικής Πφέφινγκεν και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για να πάρει το εισιτήριο για την φάση των “32” του Challenge Cup Γυναικών.

Με το δεξί ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού, επικρατώντας με το άνετο 3:0 σετ επί της ελβετικής Πφέφινγκεν στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τη φάση των “32” της διοργάνωσης. Η ρεβάνς μεταξύ των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου στην Ελβετία.

Το παιχνίδι άρχισε δυναμικά για τις “πράσινες”, οι οποίες προηγήθηκαν σύντομα με 7:2 μετά από μια εξαιρετική ενέργεια με πλασέ της Ανθούλη. Η Πφέφινγκεν βρήκε κάποιες λύσεις προσωρινά, ωστόσο η Μπέσιτς έχασε κάποιους κομβικούς πόντους από σερβίς και έτσι οι γηπεδούχες πήραν “αέρα” 8 πόντων (13:5). Μια επίθεση της Ζέρνοβιτς που κατέληξε στο φιλέ και μια ατομική ενέργεια της Ανθούλη έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (19:10) με το πρώτο σετ να πηγαίνει στο “τριφύλλι”, το οποίο επικράτησε με 25:15.

Οι φιλοξενούμενες άρχισαν δυναμικά το δεύτερο σετ και πήραν μικρό προβάδισμα με πρωταγωνίστριά τους την Γουάιλι. Το συγκρότημα του Μπράνκο Γκάιτς βρήκε πόντους στη μικρή διαγώνιο με την Γκρόθες. Οι Ελβετές έκαναν αρκετά λάθη στα σερβίς τους, με τον Παναθηναϊκό να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 10 πόντους (16:6) μετά από διαδοχικούς πόντους της Μέντιτς. Το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε στο 25:13 υπέρ των “πρασίνων” που είχαν ήδη “χτίσει” τα “θεμέλια” για μια σπουδαία επικράτηση.

Μετά το δυναμικό ξεκίνημα της Πφέφινγκεν στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Μετά το λάθος της Παπαφωτίου, οι “πράσινες” πάτησαν το πόδι στο “γκάζι” και πήραν προβάδισμα με 10:9 μετά το μπλοκ-άουτ που κέρδισε η Μέντιτς. Το ντέρμπι καλά κρατούσε σε όλο το τρίτο σετ της αναμέτρησης, με τις “πράσινες” να παίρνουν ισχνό προβάδισμα στο τέλος (21:19) με πρωταγωνίστριά τους την Ανάε. Η 26χρονη Αμερικανίδα συνέχισε το… κρεσέντο της και έτσι το “τριφύλλι” πήρε και το τρίτο σετ, αυτή τη φορά με 25:20, για να πανηγυρίσει έτσι τη σπουδαία νίκη με 3:0 σετ επί της Πφέφινγκεν , κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup Γυναικών.